fbpx

Slová majú silu. Dajte si na nich záležať.

Firemná kultúra

Ľudia často používajú slová škodlivým spôsobom, ale nie preto, že by boli zlými, ale jednoducho iba preto, že sa na svoje slová poriadne nesústredia. Nikto z nás sa nikdy neučil, akú silu v skutočnosti slová majú. Možno by stálo za to vytvoriť samostatný predmet už na základnej škole, ktorý by sa mohol volať „werbológia“, „slovoveda“ alebo „komunikatika“. Ja viem, na prvé počutie to znie skôr ako vtipný jazykolam, nie ako seriózny predmet.  Ale prečo nie? Keby nás už v útlom detstve učili obratne a láskavo narábať so slovami, predišlo by sa mnohým nedorozumeniam.

Denne vyslovíme tisícky slov pospájaných do myšlienok, bez toho, aby sme si uvedomovali ich význam. Ruku na srdce, ako často premýšľate nad tým, čo hovoríte? Svoje myšlienky, názory a hodnotenia vypúšťame z úst, bez toho, aby sme sa zamysleli nad tým, aké škody môžeme narobiť alebo aké výhody z nich čerpať.

Úspešní ľudia sú majstrami slova.

Pozorovali ste niekedy úspešného človeka ako rozpráva? Úspešní ľudia sú majstrami slova. Uvedomujú si jedno z tajomstiev úspechu: „ak nebudú mať nadvládu nad svojimi slovami, slová získajú nadvládu nad nimi.“ Uvedomujú si s rovnakou vážnosťou slová, ktoré hovoria, ako aj tie cudzie. Vedia, že ak chcú byť úspešnými, hovoria slová, ktoré budujú sebaúctu, sebadôveru, tvoria vzťahy a kreujú sny.

Vravte slová, ktoré budú v súlade s vašimi cieľmi, predstavami o živote, víziami a snami, ktoré máte v pláne zrealizovať. Ak rozprávate čisto, má to rovnako veľkú silu pre vás ako aj vaše okolie. Slová povznášajúce a pravdivé umocňujú okamih pravdy a napomáhajú k budovaniu vzťahov. Nezabúdajme na to, že to ako sa s niekým rozprávate a ako o niekom rozprávate podmieňuje kvalitu vzťahov, ktoré vytvárate.

Ako rozprávať čisto a bez súdenia iných?

Dajte si záväzok, že vo svojich slovách voči iným budete pozitívni. Zaviažte sa, že budete na každej osobe, s ktorou rokujete, niečo oceňovať. Nemusíte nahlas, stačí iba pre seba. Vravte pravdu – najlepšie a najviac, ako budete môcť, pri každom rozhovore. Dajte si záväzok, že to budete robiť jeden deň, druhý a potom celý týždeň. Ak pochybíte, začnite opäť. 

Zámerne sa trénujte a posilňujte to v každej komunikácii s ľuďmi. Sledujte, ako sa pri tom cítite. Ak sa dostanete do prostredia, kde je ohováranie ba priam až firemná kultúra, existuje niekoľko praktických spôsobov, ako zastaviť seba a presvedčiť iných. A možno budete musieť nakoniec vystúpiť z „klubu ohováračov“, ale uvidíte ako naberie váš život na kvalite. Ohováranie nikomu nič dobré neprinieslo. Zabíja to čas a odkláňa vás to od vášho zámeru. Veď nie nadarmo platí ľudové príslovie: „najprv si pozametaj pred vlastným dvorom a potom súď ostatných.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame