fbpx

Ako spraviť prvý dojem na výbornú?

Sebaprezentácia

Ľudia sa odjakživa snažia zapôsobiť a spraviť výborný prvý dojem… Vedeli ste o tom, že rozhoduje desatina sekundy, počas ktorej si o vás druhá osoba spraví názor, ktorý sa veľmi ťažko mení? Áno, takmer 60% z prvého dojmu tvorí reč tela, necelých 10% sú slová, ktoré hovoríme a zvyšných 30% je spôsob ako svoje myšlienky prezentujeme. Teda ako intonujeme, či sa nám trasie hlas a ako rýchlo hovoríme. Existuje nespočetné množstvo štúdií, v ktorých vedci skúmali prvý dojem, prejavy dôveryhodnosti, sebaistoty, inteligencie, sociálny status, či predurčenie na úspech. Povedali by ste to? Väčšina z nás sa sústreďuje na obsah a na to ostatné zabúdame.

Postarajte sa o svoju výbornú sebaprezentáciu.
  1. Dajte si záležať na profilovej fotke na sociálnych sieťach. Pri dnešnej dostupnosti informácií je samozrejmosťou, že robíte o sebe dojem už svojim profilom, vrátane fotiek a príspevkov na sociálnych sieťach. Je vysoko pravdepodobné, že osoba s ktorou sa máte stretnúť bude o vás chcieť vedieť viac ešte pred vašim stretnutím.
  2. Nemeškajte! Nie nadarmo platí príslovie „presnosť je cnosť kráľov“. Dochvíľnosťou dávate najavo od prvej chvíle, že vám na stretnutí záleží a dávate tak úctu druhej osobe. Dajte si aspoň 15 minútovú rezervu, aby ste do miestnosti nevošli spotený, udýchaný, roztržitý a stihli si vypnúť zvonenie na telefóne.
  3. Príďte oblečený/á v obleku alebo šatách, ktoré sú kvalitné a vhodné na príležitosť, pri ktorej sa máte prvý krát s niekým stretnúť. Nezáleží na tom, či je vaše oblečenie značkové. Ide skôr o to, že v sediacom obleku muž pôsobí dôveryhodnejšie a žena vo vhodne zvolených šatách pôsobí sebaisto. Je potrebné vyhnúť sa výstredným doplnkom, ťažkým vôňam, masívnym šperkom a zakryť rušivé tetovania. Značková kabelka alebo topánky môžu prispieť k sociálnej interakcii a vzbudia dojem vyššieho sociálneho statusu.
  4. Vy vchádzate a nasleduje podanie ruky, úsmev a váš tón hlasu. Podanie ruky má vzbudzovať istotu s priamym pohľadom do očí a predstavením sa menom. Vyslovte svoje meno s nižšie posadeným hlasom, primerane pomaly a zrozumiteľne. Pamätajte na to, že aké slová budete voliť, tak sa ľudia s vami budú cítiť. Rozprávajte jednoducho a vaše vety by mali byť plynulé. Keď dostanete otázku, na ktorú neviete odpovedať nevydávajte zvuky, ako hmmm, aaaa, phhhh, radšej sa napite alebo zostaňte ticho a popremýšľajte o odpovedi.
  5. Počas rozhovoru seďte pohodlne opretá na stoličke. Nekrížte si nohy a ani ruky. Nehrajte sa s rukami, perom, či kľúčmi. Snažte sa mať voľne položené ruky vedľa seba a udržiavajte očný kontakt. Je vhodné použiť pravidlo 80:20. 80% času sa pozerajte protisediacej osobe do očí a na 20% času si môžete oddýchnuť pozeraním do steny alebo do okna. Využívajte zorné pole na úrovni očí osoby sediacej oproti vám. Určite nie do zeme a ani do stropu. Venujte rozhovoru maximálnu pozornosť, ktorú prejavíte príjemným úsmevom a úprimným záujmom v odpovediach a v prípadných vhodne kladených otázkach. Nesmejte sa nahlas a sledujte si pokojnú intonáciu hlasu.

Zostáva posledných pár minút do konca vášho stretnutia. Aký prvý dojem ste spravili? S akým odkazom odídete? Je to rovnako dôležité ako na začiatku rozhovoru. Nech dopadol rozhovor akokoľvek, majte príjemný úsmev na tvári, nerobte prudké pohyby pri vstávaní a podajte rovnako sebaisto suchú ruku diskutujúcemu. Poďakujte sa za strávený spoločný čas a rozlúčte sa. Kráčajte pokojne, netelefonujte, nefajčte, ale nastúpte do auta a odíďte.

Spomeňte si na svoje posledné stretnutia, kedy ste chceli zanechať dobrý prvý dojem.
Podarilo sa vám to alebo ste v týchto riadkoch našli nové informácie?
Napíšte mi TU je môj kontakt. Rada vám pomôžem odstrániť to, čo vám robí problémy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame