fbpx

Mentoring je prevencia – Storytelling

Personálny manažment

Jedna z prvých zmienok pojmu mentoring pochádza z gréckej mytológie. Keď ithacký kráľ Odyseus odchádzal do Trójskej vojny, zveril svojho maloletého syna Telemacha do výchovy svojho priateľa Mentora. Mentor bol múdry a rozvážny a Telemachos mu dôveroval a poslúchal ho natoľko, akoby to bol jeho vlastný otec.

Ako funguje mentoring dneška a čo robia mentori?

Súčasný mentoring alebo aj mentorstvo čerpá skutočne z histórie. Je to profesionálna prax, ktorá poskytuje podporu, užitočné rady a vedenie učiteľom, ktorý napomáha mentorovanému v jeho profesionálnom alebo osobnom raste.

Keď zavediete do svojho života stratégie, ktoré vás mentor naučí, môžete okamžite a výrazne zmeniť svoje výkony. Niekedy vám nepovie nič nové, len vám pripomenie, čo už viete a privedie vás k tomu, aby ste to urobili.

Prečo ja verím mentoringu?

Mentoring je založený hlavne na dôvere a ochote počúvať rady toho druhého. Veriť mu natoľko, že rady, ktoré dostávate ochotne zavádzate do svojho života a pozorujete, ako nadobúda váš život na kvalite. V mojom živote by som vedela zrátať kvalitných mentorov na jednej mojej ruke. Preto si myslím, že nájsť kvalitného mentora vyžaduje čas a úsilie, aby sa tak stalo.

Ako som našla svojich mentorov.

V marci 2019 ma zrazil lyžiar na svahu, ktorý nemal pod kontrolou ani seba a ani svoje lyže. Okrem zlomeného viazania sa nič vážne nestalo. Teda tak to vyzeralo na prvý pohľad. Po návrate z dovolenky a mojich neutíchajúcich bolestiach v chrbtici a pravej ruke som sa ocitla v rukách lekárov. Pri náraze mi vpadol 5. stavec v krčnej chrbtici, ktorý vyradil moju pravú ruku. Dnes už viem, čo znamená mať veľké bolesti a čo znamená, keď vám od bolesti nepomôže ani Tramal. Neverím chemickej liečbe, preto som hľadala niekoho, kto mi pomôže zbaviť sa bolesti a sfunkční moju pravú ruku.

Bez mentorov by som bola na liekoch.

Fyzická bolesť mi pomohla nájsť mojich dvoch mentorov. Jednou z nich je osobná trénerka Alexandra, ktorá ma vedie pri individuálnych tréningoch. Už dávno nie je mojim cieľom vďaka tréningom schudnúť. To je len dodatočný benefit. Mojim cieľom je dostať sa do takej fyzickej kondície, aby ma nebolela hlava, ruka, kríže a aby som sa nezadýchala, keď idem po schodoch. Za takmer trištvrte roka som si postupne vybudovala vzťah a návyk cvičiť. Vedome sa hýbať a pomáhať telu, aby sa rozpamätalo na pohyby, ktoré sme všetci robili prirodzene v detstve, ale našim pohodlným dospeláckym životom sme ich potlačili a zabudli na ne. Na tréningoch štvornožkujem, behám po schodoch, drepujem a robím prirodzené cviky, ktoré sú neskutočne užitočné!

Mojim druhým mentorom pre fyzické telo je chyropraktik Noro, ktorý neinvazívnym spôsobom minimálne raz do mesiaca dostane stavce a kĺby tam, kam patria. Skontroluje mi členky, panvu, kľúčne kosti, lopatky a zápästia. A čerešničkou je celotelová masáž, ktorá pomáha skráteným šľachám a svalom regenerovať. K tomu všetkému samozrejme poslúcham jeho rady a holdujem infrasaune, prechádzkam na čerstvom vzduchu a sem tam jóga a pilates.

Na čo potrebujeme každý svojho mentora?

Nepotrebujeme zažiť niečo zlé v živote, aby sme vyhľadali mentora, ktorý nás povedie v našom raste. To je poznanie, ku ktorému som dospela ja. Stretávam sa denne v mojej konzultačnej praxi s ľuďmi, ktorí sú nešťastní v práci, v kariére, v živote alebo so svojim biznisom. Naozaj sa nám musí stať niečo zlé, aby sme vyhľadali mentorskú pomoc? Nemusí.

Mentoring je prevencia. Je to úžasná možnosť konzultovať svoj problém s niekým, kto roky študoval a má prax v oblasti, ktorá práve vás trápi a neviete si rady. Mentor vám uľahčí život a pomôže vám zrýchliť proces učenia lebo má informácie, ktoré by ste vy prácne hľadali a nakoniec by ste to aj tak vzdali. Nečakajte na to, až sa vám stane katastrofa a nájdite svojho mentora pre oblasť života, ktorú chcete zlepšiť.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame