fbpx

Toxická firemná kultúra a zlé vzťahy na pracovisku.

Personálny manažment

Zlé medziľudské vzťahy na pracovisku patria do TOP TROJKY najčastejšie uvádzaných dôvodov pre zmenu zamestnania. To je silné! Ako sa dá zistiť, či je u vášho nového potenciálneho zamestnávateľa toxická firemná kultúra pred tým, ako podpíšete pracovnú zmluvu a nastúpite do pracovného pomeru? Ťažko, lebo nevidíte za oponu.

Toto môžu byť príznaky, že v tej firme nie je niečo v poriadku:

  • Dlhodobo neobsadené pozície, ktoré sa permanentne vyskytujú na pracovných portáloch.
  • Vysoký počet neobsadených miest, ktoré zverejňuje spoločnosť a to nie z dôvodu, že by otvárala nové predajne, alebo divízie.
  • Negatívne recenzie odídených zamestnancov. Sú vyspelé firmy, ktoré majú na svojich stránkach možnosť poskytnúť recenzie a nevymazávajú recenzie odídených zamestnancov. Napríklad IKEA ma milo v tomto prekvapila.
  • Časté výmeny na manažérskych postoch.
  • Prehnané zamestnanecké programy a nezmyselné zamestnanecké benefity, ktorými sa snažia stabilizovať odchody zamestnancov. Keď je vo firme všetko v poriadku, firma nepotrebuje stabilizovať zamestnancov zamestnaneckými balíčkami, zľavami a darčekmi.

Toxická firemná kultúra je podhubím pre koncentráciu ľudí, ktorí sa na prvý pohľad zdajú ako veľmi priateľskí, ale ich úmysly sú iné.

Ako odhalíte toxického kolegu?

Akonáhle vám v rozhovore povie kolega klebetu (neoverenú informáciu) o niekom z firmy, pamätajte na to, že to isté bude rozprávať aj o vás. Ak sa o vás niekto prehnane zaujíma, pohybuje sa vo firemných skupinkách, zbiera informácie o ľuďoch a okrem toho môže byť aj šéfov miláčik – nezdôverujte sa!

Vytváranie a šírenie klebiet je v toxickej firemnej kultúre tolerovaná deviácia, ktorá dokáže naivným obetiam zlikvidovať sebavedomie, zdravie a povesť.

Toxická firemná kultúra a jej príčiny vzniku.

Často sa môže jednať o prehnaný konkurenčný boj medzi kolegami. Súťaživosť medzi kolegami je na mieste. Žiadúce je, aby bola súťaživosť koordinovaná vyzretými manažérmi. Ak vedie kolektív nevyzretý, či málo odborne zdatný manažér môže dokonca on sám vytvárať toxické vzťahy, aby zlikvidoval kvalifikované talenty, ktoré by ho mohli nahradiť. Tento typ manažéra si tiež s obľubou vytvára svoj FUN Klub, alebo YESMEN skupinky. Tieto skupinky sú pre manažéra predĺženou rukou na zbieranie a šírenie klebiet, ktorí touto technikou zabezpečujú jeho neohrozenosť.

Ako prežiť v toxickej firemnej kultúre?

  • Robte svoju prácu!
  • Veďte konštruktívne rozhovory!
  • Budujte dlhodobo dôveru a držte sa ďalej od toxických ľudí. Oni vedia, že robia zle a počítajú s tým, že sa im to vráti.

Našli ste sa v mojich riadkoch, ale vravíte si, že je neskoro? Vyhľadajte pomoc, pred tým, ako dáte výpoveď. Premyslite si, aké kroky podniknete. Výpoveď je tá posledná možnosť. Pamätajte na to, že pokiaľ odídete z nedoriešenej situácie, môže vám to poškodiť reputáciu. Toxickí ľudia s obľubou dávajú negatívne referencie na odídených zamestnancov a to nepotrebujete vysvetľovať u nového zamestnávateľa. Kuľdne mi napíšte krátku správu a rada vám pomôžem v situácii, nech sa javí akokoľvek zložito.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame