fbpx

Nesťažujte sa a sledujte žlté vlajočky!

Osobný rozvoj

Najľahšia a najrýchlejšia skúška správnosti, či to vo vašom živote funguje podľa vašich predstáv je, pozrieť sa na výsledky, ktoré momentálne dosahujete. Výsledky totiž neklamú. Život, ktorý práve žijete, je výsledkom toho, ako ste v minulosti mysleli a konali. Vy máte kontrolu nad tým, čo a ako hovoríte. Vy máte vplyv na to, či ste bohatí alebo nie ste. Vy ste sa obklopili ľuďmi, ktorí sú okolo vás. Vy ste vytvorili domácnosť, v ktorej práve žijete. Vy si vyberáte, aké médiá čítate a aké televízne programy sledujete. Nad každou svojou činnosťou máte kontrolu. Na to, aby ste boli úspešní, vytvárajte viac toho, čo si prajete. Znie to jednoducho – avšak jednoducho neznamená ľahko, to uznávam.

Rada by som v tejto časti predstavila metódu „žlté vlajočky“. Poznáte ich?

V živote sa nič nedeje náhodou. Takmer vždy dostávame signály vo forme „zelených, žltých a červených vlajočiek“ v rôznych formách. V tomto príspevku napíšem, ako fungujú „žlté vlajočky“. Predstavte si ich ako – tušenie, intuícia, poznámky nášho okolia, nespokojný šéf, či podráždený partner, alebo obchod, ktorý klient nepodpísal. Týmto signálom by sme všetci mali venovať zvýšenú pozornosť.
Tieto signály nám poskytli „čas“, aby sme mohli ovplyvniť naše správanie a konanie. A toto je tá ťažká časť na premene nášho správania sa. Nie je príjemné ísť za šéfom a povedať mu, že nedokážete prijímať od neho ďalšie úlohy lebo už nevládzete a cez víkend už nemôžete pracovať. Ťažko je vystúpiť na meetingu, kde si ako jediný myslíte, že projekt, ktorý bol práve predstavený má veľa nedostatkov. Je ťažké si priznať, že vaše obchodné zručnosti nie sú na dostatočnej úrovni lebo nie ste tak úspešný v uzatváraní obchodov, ako váš kolega. Je ubíjajúce, keď už pomaly každý vo vašom okolí začal s podnikaním a vy sa neviete rozhýbať.

Úspešní ľudia nerozlišujú príjemné a nepríjemné rozhodnutia, jednoducho reagujú, keď treba. Pre nich nepríjemné rozhodnutia neexistujú, skrátka iba podniknú potrebné kroky skôr, ako sa stane katastrofa.  Nemusia sanovať škody a neobviňujú niekoho alebo niečo, že to spôsobilo. Keď budete tieto signály rozpoznávať a všímať si ich, začnú sa dostavovať aj u vás výsledky, ktoré vás budú tešiť viac ako teraz.

Nesťažujte sa a nebojte sa pýtať.

Sledovať varovné signály vo forme „žlté vlajočky“ vyžaduje akceptáciu, že existujú, vašu koncentráciu na ne, dôveru v seba a disciplínu a ochotu riskovať. Je potrebné, aby ste venovali svoju maximálnu pozornosť tomu, čo robíte a sledujte výsledky, ktoré dosahujete. Nebojte sa pýtať si spätnú väzbu od svojej rodiny, priateľov, manažérov, podriadených, klientov, obchodných partnerov.

Napríklad: Páči sa vám to, čo robím? Postačujú vám informácie, ktoré som vám poskytol? Som zrozumiteľný? Mohol by som robiť niečo lepšie? Niet sa čoho báť. Pravda je pravda! Aj z tej najhoršej veci, ktorú vám povie napríklad váš obchodný partner, si zoberte to svoje. Nemusíte sa tým riadiť, ale pokiaľ vaša existencia od takej osoby závisí, buď na vašom vzťahu budete pracovať, aby bol lepší alebo si nájdete iného obchodného partnera. Nie je nič horšie, ako dostať svoj stav do agónie a trpieť.

To isté platí u klientov. Ak im vysvetlíte všetko, čo potrebujú vedieť a aj napriek tomu obchod s vami neuzavrú alebo ho do pár dní zrušia, prihláste sa na tréning predajných zručností. Požiadajte trénera alebo mentora a naučte sa zvládať námietky klientov a lepšie argumentovať, len nepadajte do beznádeje, či závisti, že kolegovi to ide lepšie lebo je mladší alebo krajší. Buď zapracujete na svojich predajných zručnostiach alebo možno nemáte byť obchodníkom a skúsite inú profesiu. Minimálne spravíte všetko preto, aby ste sa postavili čelom k situácii, v ktorej ste sa ocitli.

Nesťažujte sa nesprávnym ľuďom.

Všimli ste si, že ľudia sa takmer vždy sťažujú nesprávnym ľuďom, ktorí im nevedia pomôcť? Prídeme do práce a kolegyniam sa sťažujeme na svojho partnera. Prídeme domov a partnerovi sa sťažujeme na despotického šéfa. Stretneme sa s kamarátkou a sťažujeme sa na hyperaktívne deti. Pretože je to najjednoduchšie a nie je to riskantné. Povedať vášmu partnerovi, že sa vám nepáči, že viac času trávi s kamarátmi ako s vami vyžaduje odvahu. Odkladáte to do neurčita a vaše nespokojnosti sa zbierajú a zbierajú, až to nakoniec skončí hádkou alebo spŕškou výčitiek.
Hovoríte si, že neviete odhadnúť, kedy je ten správny čas? Správny čas nastal, keď si to uvedomíte, a preto to neodkladajte a pri prvej vašej nespokojnosti sa s partnerom rozprávajte. To sú „žlté vlajočky“, ktoré vás pobádajú konať. Tiež povedať vášmu šéfovi, aby plánoval lepšie lebo vy v jeho chaotickom spôsobe riadenia nedokážete pracovať vyžaduje odvahu. Hneď na začiatku si nastavte hranice a pri prvej kolízii diskutujte s ním a nie s kolegyňami. Je jedno, že si to dovoľuje ku všetkým. K vám nemusí, keď sa o to postaráte.

TIP na ZÁVER: Keď začnete rýchlo rozpoznávať signály vo forme „žlté vlajočky“ a rozhodnete sa na ne reagovať, váš život naberie na kvalite. Nebudete míňať energiu na negatívne vnútorné rozhovory a udalosti vo vašom živote začnú ísť podľa vašich predstáv. Budete sa cítiť lepšie lebo získate vedomú kontrolu nad svojimi rozhodnutiami. Rozumiem, že zo začiatku to bude kostrbaté a všetko nevyjde, ale začnite! Postupne získate väčšiu prax a budete vidieť udalosti vo vašom živote zreteľnejšie. Sťažovanie sa, je dobrý začiatok pre rozpoznanie prvotného bodu lebo viete, že existuje niečo lepšie, čomu by ste dali prednosť. Rozpoznajte to, čo by ste chceli, sledujte „žlté vlajočky“ a konajte rozhodne. Verte mi, že nakoniec vás to bude baviť rovnako, ako mňa 🙂 držím vám palce!

Zdroj: Jack Canfield je ocenený rečník a medzinárodne uznávaný líder v oblasti osobného rozvoja a špičkových výkonnostných stratégií. Je autorom metódy „žltých vlajočiek“, použitej v príspevku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame