fbpx

Spätná väzba vám hovorí, že ste zlyhali. Ako sa zachovať?

Firemná kultúra

Ľudským bytostiam bola daná ľavá noha a pravá noha,
aby urobili chybu najskôr vľavo, potom vpravo, opäť vľavo a tak ďalej.“
Richard Buckminster „Bucky“ Fuller (12. júla 1895 – 1. júla 1983)
Americký architekt, systémový teoretik, autor, dizajnér, vynálezca a futurista.
Fuller bol druhým svetovým prezidentom
Mensy (najväčšej a najstaršej vysokej IQ spoločnosti na svete) v rokoch 1974 až 1983.

Tvrdo ste pracovali, verili ste svojej vízii, urobili ste, čo bolo vo vašich silách a aj napriek tomu ste sa dostali do bodu, kedy ste po vyhodnotení všetkých ukazovateľov zlyhali. Ako zvládnuť tento stav a nezblázniť sa?

  1. Situáciu vyhodnoťte tak, že ste konali, najlepšie ako ste v danej chvíli mohli a vedeli. Netríznite sa výčitkami, obviňovaním sa a hnevom. Je to minulosť, z ktorej sa idete poučiť.
  2. V tejto chvíli je dôležité uvedomiť si, že ste danú situáciu prežili! Poznáte jej dôsledky a viete sa s nimi vyrovnať.
  3. Priznajte zlyhanie a nesnažte sa ho nijako skrývať. Pokiaľ došlo k nedorozumeniam a vy sa chcete k nim vyjadriť, je v poriadku vysloviť ľútosť alebo ospravedlnenie.
  4. Poďakujte všetkým za názor a ich spätnú väzbu, nech bola voči vám vyslovená akokoľvek negatívne. Nezabúdajte, že ak príde nepriateľská spätná väzba, ide o úroveň strachu toho, kto ju vyslovuje, nie vašej nekompetentnosti a neschopnosti. Nevysvetľujte, neobhajujte, neobviňujte – všetko by bola iba strata času. Poďakujte a to je všetko.
  5. Prichádza čas rekapitulácie. Rozanalyzujte situáciu, v ktorej ste zlyhali. Popíšte si všetky skúsenosti, ktoré ste sa naučili a berte ich ako lekcie. Môžete si ich napísať do súboru v počítači a začať vetami, ako napríklad: Naučila som sa, že…… Dnes už viem, že….. Dokážem rozoznať…… a podobne.
  6. Na viditeľné miesto si môžete napísať nejaký citát alebo motivačný výrok, ktorý vás bude vracať do pozitívneho stavu, keby ste strácali vieru v seba. Mne pomáha napríklad toto: „Ďakujem ti minulosť za túto lekciu. Budúcnosť som pripravená.“
  7. Po tom ako odpíšete straty. Venujte veľkú pozornosť sumarizácii svojich úspechov. Úspechov máme v živote omnoho viac, ako zlyhaní. Pripomeňte si ich, ako ste sa pri nich cítili vy, ľudia, ktorí boli vtedy s vami a čo vás k úspechom doviedlo. Postavte pevný základ pre svoju budúcnosť.
  8. Zmeňte okolie. Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi. Ak ich okolo seba nemáte, vypnite sa od tých, ktorí vám v tejto etape nepomáhajú. Nevracajte sa späť v spomienkach s nimi. Radšej strávte čas osamote.
  9. Opäť sa sústreďte na svoj cieľ. Buď do starého plánu zapracujte skúsenosti z tejto lekcie alebo si vytvorte nový plán. Žiaľ urobíte ešte veľa chýb, na všetko sa nedá pripraviť. Dá sa otriasť a pokračovať vpred.

TIP: Nemôžete vyhrávať v hre života, ak nie ste na hracom poli! Preto vystrčte hlavu z piesku a zažiarte silnejší, múdrejší a odolnejší.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame