fbpx

Šťastní extroverti to majú v kariére jednoduchšie

Firemná kultúra

Je to známy scenár väčšiny pracovísk, keď sa zdajú byť zručnosti a výkon niektorých zamestnancov priemerné, a predsa sú povyšovaní nad tými kolegami, ktorých výkon je kvalitnejší. Dôvodov môže byť samozrejme niekoľko, ale jeden z nich môže byť spoločný. Jedná sa o šťastných extrovertov.

Fenomén – šťastní extroverti

Šťastní extroverti sú typom osobnosti, ktorí môžu mať „skutočnú kariérnu výhodu“. Poznáte ten typ zamestnancov, ktorí sú namotivovaní, zaujímajú sa o svojich kolegov, problémy nevidia tak katastroficky a vždy majú naporúdzi dobré rady pre svoje okolie. Organizujú teambildingy, na obed nechodia sami a nerobí im problém zorganizovať „opekačku“, či stretnutie kolegov v pivárni vo štvrtok po práci. Sú obľúbení u vedenia a aj prípadné chyby v práci, či nedodržané termíny sú im šéfom tolerované. 

Ľudia nevedia čítať vaše myšlienky, ale bezpečne vedia čítať vašu tvár

Pre zabezpečenie rovnováhy v živote nemôžeme byť samozrejme všetci šťastní extroverti a organizovať „opekačky“. Na čo by sme ale mali pamätať, sú vzťahy tak na pracovisku ako aj v súkromí. Môžeme disponovať neskutočne obsiahlymi vedomosťami, môžeme mať zručnosti na úrovni experta, keď nemáme zvládnutú svoju mimiku a vyžarovanie.

Spomeňte si, ako to funguje u vás. Vyhľadáte človeka, ktorý je zamračený, sťažuje sa a všade vidí problém alebo skôr máte chuť tráviť čas s človekom, ktorý situáciu dokáže nadľahčiť, dodať vám odvahu a v ideálnom prípade vám vyčarovať úsmev na tvári? Pamätajte na to, že nepotrebujete mať veľké dôvody na to, aby ste sa usmievali – jednoducho sa na svet usmievajte a očakávajte od okolia to dobré. Nemusíte byť „firemným extrovertom“, ale dajte ľuďom šancu, aby vás spoznali a vyžarujte zo seba priateľskú atmosféru. Ono zase bystrý človek veľmi rýchlo prekukne, či sa niekto iba predvádza alebo to myslí úprimne.

Organizácie fungujú úspešnejšie, keď je tímová práca vysoká a dráma nízka

Ako šéf mojich bývalých pracovných tímov môžem však s istotou povedať, že fenoménu – šťastní extroverti rozumiem. Na jednej strane si neviem predstaviť tím, zložený iba z premotivovaných zamestnancov, ale títo ľudia vedia potiahnuť tak jednotlivcov ako aj zadaný cieľ, či úlohu. Každý šéf chce mať funkčný a úspešný tím a nie riešiť nezhody medzi kolegami.

Pokiaľ sa aj vo vašom tíme nachádza šťastný extrovert, všímajte si ho. Pozorujte, čo mu funguje a to čo je vám vlastné, skúste zapojiť do svojho správania. Pamätajte viac na úsmev na vašej tvári, ako na hodnotenie niekoho iného. Neposudzujte niekoho motívy, prečo sa správa tak, či onak. Učte sa! Venujte viac pozornosti sebe a svojim príležitostiam. Nenechajte sa odradiť a obrať o možnosti, ktoré sú všade okolo nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame