fbpx

Ako na pracovné tempo po dovolenke?

Osobný rozvoj

Pamätáte si na marec, keď sme plánovali letnú dovolenku tohto roka? Ja veľmi dobre. Sedíme s kalendárom v ruke a listujeme všetky možné stránky, aby sme naplánovali dovolenkový čas pre seba a našich milovaných. Hľadáme tie najlepšie miesta a kreujeme program, aby sme ulahodili všetkým členom rodiny. Sme ešte v pracovnom tempe, a zároveň je to vzrušujúci čas plný očakávaní.

Dovolenka pre každého znamená niečo iné.

Poznám ľudí, ktorí počas dovolenky potrebujú pokojné miesta, aby si oddýchli od pracovného tempa. Ale aj plných energie, ktorí potrebujú „byť na tepe dňa. Sú ľudia, ktorí nepotrebujú meniť prostredie a radi svoj dovolenkový čas strávia doma, trebárs v záhrade s dobrou knihou. Vyznavači zahraničných dovoleniek, mora a pláží zabudnú na pracovné tempo za hranicami všedných dní. Jedno máme všetci spoločné:

Chceme si oddýchnuť, vykĺznuť zo stereotypu a načerpať energiu.

Návrat do pracovného režimu.

Bez ohľadu na to, ako rozmanito strávime letný čas, príchodom septembra všetci vieme, že čas voľna sa kráti a nás čaká opätovný návrat do reality. Školopovinné deti sú nám dostatočnou pripomienkou. Opätovne otvárame diáre, berieme do rúk telefóny a čítame naše mailboxy. Za seba môžem povedať, že toto obdobie je pre mňa náročné. Musím ráno vstať, keď budík zazvoní a už si nemôžem dovoliť povedať, že „dnešný deň len tak prevegetujem“.

Stereotypy sú vhodné pre pozvoľné pracovné tempo.

Po návrate z dovolenky do pracovného života nám pomôžu stereotypy. Stereotypy sú naša komfortná zóna, v ktorej žijeme väčšinu roka a telo si na ne pamätá. Sú to návyky, ktoré robíme automaticky, bez toho aby sme o nich premýšľali, ako napríklad umývanie zubov, šoférovanie do práce, učenie sa s deťmi a pod. Nepremýšľame o nich, jednoducho ich automaticky robíme.

Ako sa postarať o to, aby získaná energia nevyprchala?

Rovnako tak je to aj s pracovným životom. Najvhodnejšie je nastaviť si po návrate z dovolenky opäť pracovný režim. Nechce sa nám a prokrastinujeme. Pozeráme si fotky z dovoleniek, ale pracovné stereotypy nepustia. Mne pomáha, zosumarizovať si všetky plány a projekty, na ktorých som prisľúbila účasť pred dovolenkou a naplnenie si kalendára schôdzkami s klientmi. Rozbieham sa pozvoľne, ale pracovné tempo je systematické. Môj deň má podobu štandardného pracovného dňa tak do dvoch týždňov, bez pocitu: „Nestíham!“ Zároveň viem, že do konca roka ma čaká ešte niekoľko výletov a predĺžených víkendov. Letom sa predsa možnosť načerpania energie nekončí.

Takto sa postarám o to, aby pozitívna energia, ktorú som počas dovolenkového obdobia získala, nevyprchala. Živím v sebe tie pekné chvíle, teším sa na ďalšie, a zároveň sa už venujem pracovným a rodinným povinnostiam.

Ak patríte k tým, ktorí ma čítate, lebo riešite svoju kariéru, zmenu zamestnania, či rozbeh svojej značky a povedali ste si, že po lete mi napíšete, tak nastal ten čas. 🙂 Už som plne k dispozícii pre mojich klientov. Môžete sa mi s dôverou zveriť TU alebo napísať na biznismentoring@evasnircova.sk.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame