fbpx

Ako zvládnuť Home Office počas karantény?

Osobný rozvoj

Home Office sa bežne v korporátnych spoločnostiach považuje za zamestnanencký benefit, teda odmenu. Túto výhodu si zamestnanci zväčša uplatňujú v pondelok alebo v piatok, resp. individuálne. Bežne prácu z domu vykonávajú napríklad analytici, rozpočtári, finančáci, IT pracovníci a podobne. Pri niektorých pozíciách, ktoré vyžadujú interakcie s ďalšími kolegami sme si to až do polovice marca tohto roku nevedeli ani len predstaviť. Opak sa stal pravdou.

Od 13. marca 2020 sme z dôvodu nariadenia vlády postupne zostali všetci doma. Zamestnávatelia nariadili povinný home office takmer všetkým zamestnancom. Nútený home office pre takmer všetkých je novinkou. Nepoznáme takúto situáciu, je pre nás nová a po pár dňoch oddychu môže prísť zmätok, či obavy, ako ďalej.

Ako si nastaviť deň pri dlhodobom Home Office?

Práca z domu je tu prítomná už niekoľko rokov, nepoznám však žiadnu dostupnú príručku, ako sa má zamestnanec správať pri dlhodobej práci z domu. Rovnako tak, aké komunikačné pravidlá majú fungovať medzi zamestnancom a zamestnávateľom počas týchto dní. Pokiaľ ste nedostali jasné nariadenia od svojho zamestnávateľa, tu je pár odporúčaní, ako si zariadiť deň a zabezpečiť kontinuitu svojej profesie aj počas dlhodobej práce z domu.

1. Mať mentálnu kontrolu nad sebou.

Mobilní operátori cítia maximálnu zodpovednosť, aby práve v tejto novej situácii, keď sú všetci odkázaní na online komunikáciu plnohodnotne fungovali. Jeden z najväčších operátorov na Slovensku zaznamenal takmer 50%tný nárast hlasových hovorov a 100%tný nárast volaní cez internetové aplikácie.

Neuviaznite v permanentnom scrolovaní vašej obrazovky. Sledujte dôveryhodné zdroje a zvažujte, aké informácie šírite do siete svojich priateľov. Okrem denných štatistík stúpajúcich ochorení a správ o víruse, prispejte aj informáciami, ktoré ostatným pomôžu uvažovať aj o iných, užitočných správach. Buďte inšpiráciou pre ostatných a strážte si čas na sociálnych sieťach.

2. Postarať sa o rodinu a domácnosť

To, čo doposiaľ fungovalo v našich domácnostiach je zrazu narušené. Nič nie je, ako pred tým. Prvé, čo by ste mali urobiť je, rozdeliť si svoj čas medzi seba a členov rodiny. Nové pravidlá vyžadujú učiť sa s našimi deťmi a podporovanie partnera. V čase izolácie, kedy musia byť všetci členovia v rovnakom čase doma vyžaduje novú organizáciu.

Uvoľnite si čas pre seba a podeľte sa o domáce práce s členmi rodiny a dodržiavajte to. Spravte si to zábavným a odmeňujte sa, keď sa pravidlá dodržujú. Chváľte ostatných, ako vám to ide výborne a aký ste skvelý tím. Neprepočítavajte každý deň stav zásob potravín. Naša denná spotreba potravín nestúpla, iba sa presunula z jedální a reštaurácií do našich domácich kuchýň. 

3. Vytvoriť si systém práce.

Zobrať si prácu na doma na dva, tri dni je úplne bežné. Čo však v prípade niekoľkých týždňov, či mesiacov s neistými výhliadkami do budúcnosti? Myslím si, že žiaden zamestnávateľ nepočítal s touto situáciou, preto každý robí, čo môže a viem, že v mnohých už vytvárajú nové stratégie. Niektorí vyčkávajú a niektorí skrátka iba pokračujú.

Ak nemáte zadanie, vytvorte si vlastný plán osobného plnenia pracovných úloh. Ak ste manažér, nepíšte svojim ľuďom každú hodinu mail a nepoužívajte výkričníky a ASAP. Ak je vaša práca závislá od ostatných kolegov a nedodávajú, presmerujte svoju energiu na iné.
Nevytvárajte tlak a paniku.
Keď sa vám minú úlohy a zadania, vymyslite si vlastné zadanie. Buďte inšpiráciou pre vášho šéfa a rozmýšľajte, ako môžete v tejto situácii prispieť a podporiť vášho súčasného zamestnávateľa. Všetci to budeme potrebovať.

4. Nájsť zmysel pre každý nový deň.

Premyslite si, ako využiť tento čas pre seba a svoj rozvoj. Pracujte so sebou a pýtajte sa seba, čo chcete robiť? Čomu sa chcete venovať? Využite tento čas plnohodnotne, ale odolajte prosím bezhlavej nákupnej horúčke online kurzov. Rozložte si to v čase a pred tým, ako sa rozhodnete sledovať niekoho zaručené online stratégie v týchto časoch, používajte zdravý sedliacky rozum a pýtajte sa samého seba. Ako mi tieto informácie pomôžu? Kam ma tento kurz posunie? Čo tým získam a na čo to v mojom živote použijem?

Strážte si svoje priania – plnia sa!

Spomeňte si na dni, keď sme žili v našich stereotypoch. Ráno nám o 6 hodine zazvonil budík a povedali ste si, aké by to bolo super, keby ste mohli zostať doma a nemuseli ísť do práce. Vuala – vaše prianie sa splnilo. Využite tento čas vo svoj prospech a berte to tak, že sme dostali čas na vlastnú stabilizáciu.

Neexistuje univerzálny návod, ako si zorganizovať Home Office, ale existujú pravidlá, ktoré za vás nezavedie ani štát, ani zamestnávateľ a ani vyššia sila, iba vy sami. Pokiaľ potrebujete poradiť s konkrétnym organizačných problémom alebo vám chýba niekto, s kým by ste mohli konzultovať, ako sa stanovujú priority, napíšte mi cez kontaktný formulár.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame