fbpx

Ako odlíšiť seba od priemeru?

Osobný rozvoj

Väčšinu žien od malička viedli k tomu, aby potreby iných stavali nad tie svoje. Obetavosť je jednou z našich nadaní. Keď sa ženy pokúšajú upriamiť svoju pozornosť na vlastné potreby, akoby porušovali základné pravidlo ženskosti.

Ale zamyslite sa na chvíľu: ak si nenájdete čas na dobitie vlastnej baterky, ako sa potom chcete skutočne postarať o druhých? Ani vo sne by vás nenapadlo vydať sa na cestu autom, keby vám svietila červená kontrolka prázdnej nádrže. Alebo skúste si spomenúť na inštrukcie letušky, pri hrozbe pádu lietadla. Najprv si musíte nasadiť masku vy a až potom ju nasadíte dieťaťu.

Keď jazdíte s prázdnou nádržou, nikomu tým nepomáhate.
 • Zamyslite sa nad vecami vo svojom živote, ktoré robiť nemusíte. Buď tieto činnosti na niekoho presuňte alebo ich vylúčte.
 • Predstavte si, že by ste mali iba PRE SEBA napríklad 2 hodiny týždenne, čo by ste s nimi urobili? Čomu by ste sa venovali? Ako by ste ich strávili? Správna odpoveď nie je – povybavovala by som si všetko zmeškané. Tento čas by mal byť iba váš a mal by vám dobiť energiu na ďalšie dni;
 • Čo vám spôsobuje naozajstnú radosť? Kedy sa cítite naozaj šťastná? Je to vaša voľno časová aktivita, alebo je to záľuba, alebo je to čítanie, vzdelávanie sa, či účasť na nejakom vzdelávacom programe, alebo je to účasť v nejakej komunite alebo je to tajný nesplnený sen, po ktorom túžite, že sa raz stane, len nikdy nie je ten správny čas. Ruka na srdce – čo to je?
 • Aby váš zámer nezostal naveky iba prianím alebo akýmsi dobrým nápadom, mali by ste si uvedomiť, akú cennú skúsenosť pre seba získate. Schopnosť venovať sa sama sebe, je nevyhnutná pre vytvorenie života, ktorý budete milovať.
Takto jednoducho sa môžete aj VY odlíšiť od priemeru:
 1. Zapíšte sa trebárs na kurz maľovania, šitia, či jógy alebo si kúpte knihu, ktorú prečítate – jednoducho vytvorte si akúkoľvek pravidelnú aktivitu iba pre seba;
 2. Ak sa prestanete zanedbávať, prestanete tak ohrozovať svoje zdravie a postaráte sa o celkovú vyrovnanosť vašej osobnosti;
 3. Starostlivosť o seba je nevyhnutná pre psychickú, citovú a fyzickú rovnováhu. Keď si vyhradíte čas pre seba, deklarujete, že za to stojíte;
 4. Budete sa viac smiať. Vedeli ste, že keď sa smejeme, náš mozog vylučuje chemické látky podobné antidepresívam? Smiech dokonca posilňuje imunitný systém.
 5. Ak sa začnete o seba viac starať, budete si viac dôverovať. Zájdete ku kaderníčke, alebo si niečo pekné po dlhom čase na seba kúpite. Trebárs môžete čas pre seba venovať pretriedeniu svojho šatníka alebo nejakej príjemnej osobnej aktivite.
 6. ….a so stúpajúcim sebavedomím získate ambície a odvahu pre svoje uspokojenie v práci. Túžba po lepšom pracovnom mieste alebo si len vypýtate zvýšenie platu, či novú pozíciu, ktorá sa uvoľnila. Alebo sa po nejakej novej práci začnete obzerať.
 7. Touto zmenou lepšej práce získate viac peňazí, ktorými si skvalitníte život a kúpite si lepší byt alebo si zaplatíte dovolenku, po ktorej už dlho túžite.

…. a tak ďalej. U každého bude priebeh a veľkosť zmien iná. A to všetko môže začať 2 hodinami týždenne pre seba a bezvýznamným zapísaním sa na kurz jógy. Uznávam, jednoduché neznamená ľahké. Všetko však záleží len na vás. Rozhodnutie musíte spraviť sama, s ostatným sa dá pomôcť.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame