“Som bystrý/á, pracovitý/á, ale v tejto chvíli si potrebujem oddýchnuť a pozrieť sa, čo nové sa udialo vo svete. O chvíľu sa vrátim k začatej práci, len si ešte toto pozriem.” Ťahanie prstom po display je veľmi častá forma prokrastinácie.
Prokrastinácia je chorobné odkladanie dôležitých úloh na neskôr. Nejedná sa o lenivosť, ale o psychickú záležitosť. Odkladaniu – prokrastinácii vďačíme za výhovorky, ospravedlnenia, stres, výčitky, či pocity viny z vlastnej alebo cudzej neschopnosti.
Nie ste v tom sami.
Určite ste sa v tomto stave ocitli a možno sa v ňom ocitáte každý deň a možno niekoľko krát za deň. Rozum vám hovorí, že zabíjate čas a mali by ste s tým prestať, ale jednoducho v tom z neznámych dôvodov pokračujete 🙂 Nie ste v tom sami. Týmto neduhom údajne trpí až polovica populácie.
Užitočný pomocník alebo aspoň PRVÁ POMOC.
Existuje koučovacia metóda, ktorá rozlišuje informácie na zaujímavé a užitočné. Do tej prvej skupiny patria tie, ktoré si človek rád vypočuje alebo prečíta a do tej druhej skupiny patria tie, ktoré nie sú možno až tak zaujímavé, ale sú užitočné pre to, čo práve robíte.
Informácie z prvej skupiny sa dozviete na sociálnych sieťach (citáty, recepty, aktuality, videá, story a pod.) alebo firemných školeniach, či debaty s kolegami. Neznamená to, že sú tieto informácie nekvalitné, ale človek nemá pre ne aktuálne to správne využitie. Namiesto užitočného zberu informácií pre aktuálnu úlohu, potom trávime zbytočný čas nad informáciami, bez konkrétneho prínosu. Ľudovo povedané, zabíjame čas.
Pokiaľ nechceme prokrastinovať, potrebujeme vnímať činnosť, ktorej sa venujeme, ako užitočnú, dôležitú a odmeňujúcu. Pomôckou tiež môže byť uvedomovať si svoje pocity. Ako sa mizerne cítim teraz, keď sa mi nechce a ako sa budem cítiť, keď sa do toho pustím a bude to hotové. Verím, že si ten skvelý pocit pri dokončení viete vybaviť?
RIEŠENÍM je zmapovať, čo vlastne touto činnosťou/úlohou/zadaním zamýšľate a či vám vynaložená námaha stojí za to. Pokiaľ ste sa do niečoho pustili, považujete to zrejme za dobrý nápad. Ak od tejto činnosti utekáte, tak to asi dobrý nápad nebol.
Pri mojich individuálnych stretnutiach s klientmi sa často stretávam s prokrastináciou, preto verím, že vám toto krátke zamyslenie pomohlo, ak je prokrastinácia aj vašim neduhom. Kľudne mi napíšte spätnú väzbu alebo podnet, ako je to u vás. Ďakujem.
Eva Šnircová
biznismentoring@evasnircova.sk