fbpx

Motivácia vás naštartuje a vytrvalosť vás dovedie do cieľa.

Osobný rozvoj

Začína sa nový rok 2020. Ľudia si dávajú novoročné ciele a predsavzatia. Doteraz nadobudnuté informácie, skúsenosti a spomienky z našich životných zážitkov, ovplyvňujú to, akým človekom sa chceme stať. Informácie nám rozširujú obzory a vytvárajú nové ciele. Každý z nás sa už teraz niekde vidí a to, čo vidí, nazýva novou realitou.

Čo je MOTIVÁCIA a odkiaľ sa skutočná motivácia pre ciele berie?

Človek má úžasnú schopnosť, vďaka svojim zmyslom vedome vyťahovať zo spomienok tie udalosti, v ktorých sa cítil šťastný, milovaný, veselý a naplnený. Motivácia teda pramení z pozitívnych zážitkov a skúseností, ktoré sme v minulosti prežili. Je našim štartérom. Chceme mať opäť veľkosť 36, chceme mať opäť hlavu v oblakoch, chceme opäť bezstarostný život, chceme sa opäť cítiť bezpečne a pod… Naša motivácia môže za to, že si dávame novoročné alebo akékoľvek ciele. Žiaľ väčšina novoročných cieľov sa nenaplní. Prečo to tak je?

Motiváciou nie je cesta, ale výsledok.

Väčšina ľudí si mýli pojmy – CESTA a CIEĽ. Je potrebné pochopiť, že ciest ako dosiahnuť samotný cieľ môže byť niekoľko.

Uvediem to na príklade: Ak ste sa rozhodli schudnúť 10 kíl, zvolili ste si cestu, nie cieľ. Skúste si položiť otázku, prečo chcete schudnúť 10 kíl?

  • Chcete sa cítiť, ako pred 10 rokmi?
  • Chcete si obliekať krajšie veci?
  • Chcete si nájsť nového partnera?
  • Chcete získať sebavedomie v práci?

Ak ste odpovedali na niektorú z týchto otázok „áno“, našli ste váš skutočný cieľ. Ciest, vďaka ktorým tento cieľ môžete dosiahnuť môže byť rovno niekoľko a schudnúť je len jedna z nich.

Skúste si opäť sadnúť k zoznamu vašich novoročných predsavzatí a odpovedzte si, čo nimi skutočne chcete dosiahnuť. Zistíte tak, či ste si stanovili skutočné ciele a nie len cestu, ktorá možno nikam nepovedie. Spoznajte pravý dôvod, prečo ste sa rozhodli niečo zmeniť. Buďte k sebe úprimní, iba vtedy sa vám to podarí.  

Dôležitá je vytrvalosť.

Keď už máte stanovený svoj skutočný cieľ, môžete si zvoliť cestu na jeho dosiahnutie. Hoci žijeme v „instantnej dobe“, kedy nie je čas na nič, musíme sa na chvíľu zastaviť, upratať si myšlienky, určiť priority a urobiť správne rozhodnutia. Zábava začína práve tam, kde musíte investovať čas, pozornosť, sústredenie, či nadšenie. Popasovať sa s neúspechmi a hľadať neustále riešenia, ako sa dopracovať k skutočnému vytúženému cieľu. Že sa vám nechce čakať? Rozumiem 🙂

Nastavte si REÁLNE očakávania

Na záver by som sa ešte zmienila o nastavení reálnych očakávaní. Nastavením reálnych očakávaní predídete zbytočným sklamaniam. Sľub je spojený s nádejou a keď ho nedokážeme splniť, vytvárame si zbytočné sklamania a plané nádeje.

Pokiaľ cítite, že chcete vo svojom živote niečo zmeniť, cítite, že potrebujete zistiť svoju skutočnú motiváciu, nastaviť svoje skutočné ciele, stanoviť si skutočnú cestu a neviete ako na to, požiadajte o pomoc. Jednou z možností je aj vyplniť kontaktný formulár a dohodnúť si so mnou osobné stretnutie, na ktorom môžeme spolu prebrať vaše novoročné ciele. Bude mi potešením sprevádzať vás pri tom.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame