fbpx

Počúvajte spätnú väzbu a odosobnite sa od seba.

Osobný rozvoj

Každá spätná väzba je dar a čím skôr sa ju naučíme prijímať bez posudzovania a odsudzovania toho, kto nám ju dal, tým bude náš život ľahší. Zároveň je potrebné pamätať na to, že keď sa rozhodnete niekomu poskytnúť spätnú väzbu na jeho konanie, poskytnite ju tak, ako by ste ju dávali sebe.

Spätná väzba je ošemetná vec. Dá sa za ňu schovať kadečo. Verím, že viete o čom hovorím, lebo kto by už dnes nepoznal? Prichádza z každej strany a reaguje na naše konanie. Spätnú väzbu dávajú rodičia svojim deťom, či učitelia žiakom. Píšeme recenzie na verejne dostupné portály, ako klienti zariadeniam, kde sme strávili dovolenku alebo len predĺžený víkend. Takmer denne sa s ňou stretne v práci. Dostávame spätnú väzbu od nadriadených, podriadených, zákazníkov, v niektorých firmách funguje 360 ° stupňová spätná väzba, ktorá je dávaná v práci naprieč všetkými úrovňami okolo vás. A nemôžme zabudnúť na reakcie od manžela a detí a na komentáre k článkom a príspevkom na sociálnych sieťach, tam si ich môžeme tiež prečítať veľa.

Pozitívna spätná väzba nám robí dobre.

Pod spätnou väzbou rozumejme reakcie nášho okolia, ktoré dostávame na naše konanie alebo správanie. Ľudia by radšej počúvali pozitívnu spätnú väzbu. Akou sú napríklad mimoriadne odmeny, ocenenie, pochvala od šéfa, radosť a šťastie v rodine. Áno, pri týchto predstavách sa cítime spokojne a vravíme si, že ideme tým správnym smerom. Čo však v prípade, že sa dostaví negatívna spätná väzba? Ako sa cítime vtedy a aké sú naše reakcie?

Čo robiť v prípade negatívnej spätnej väzby.
  1. Predstavte si, že sedíte v aute a idete na neznáme miesto. Vaša navigácia vám hovorí a ukazuje, kedy a kde máte zabočiť, aby ste sa tam dostali. Zídete z cesty, zablúdite alebo proste len neodbočíte a bezprostredne dostávate odpovede: „otočte sa do protismeru“, „na najbližšej križovatke, odbočte doprava“ a pod. Navigácia vám dáva len jednoduchú spätnú väzbu na to, že ste zišli z cesty. Nezrútite sa a nezačnete robiť scény len preto, že dostávate vytrvale negatívnu spätnú väzbu. Neberte si negatívnu spätnú väzbu osobne. Ide iba o informáciu, ktorá vám pomáha rýchlejšie sa dostať k cieľu.
  2. Váš spolujazdec v aute súhlasí s navigáciou a snaží sa vám pomôcť. Dostávate ďalšie informácie, ako sa vrátiť späť na cestu. Vy začnete na neho kričať a dávať mu za vinu, že sa to stalo kvôli nemu. Prichádza hnev a výčitky. Priznajme si, koľkokrát sme reagovali v hneve na naše okolie, keď sme dostali negatívnu spätnú väzbu. Odsuňme túto osobu a prečítajme spätnú väzbu, ktorú nám dáva.
  3. Scéna v aute by mohla vyzerať aj nasledovne. Vieme, že sme zišli z cesty, sme natoľko naštvaný na celý svet, že vypneme zvuk navigácie, pustíme si rádio, aby sme nepočuli spolujazdca a rútime sa vlastným smerom. Jednoducho sú ľudia, ktorí spätnú väzbu ignorujú a nepočúvajú ju. Nezaujíma ich, čo si iní myslia. Nezaraďte sa k tejto skupine ľudí. Spätná väzba vám môže zásadne zmeniť život, keď ju budete počúvať.
Požiadajte o spätnú väzbu.

Väčšina ľudí vám spätnú väzbu dobrovoľne nedá. Boja sa, že zrania vaše city, že vám ublížia alebo budú podrobení konfrontácii. Takže, ak chcete dostať skutočnú spätnú väzbu, nebojte sa o ňu požiadať a uistite druhú osobu, že sa na ňu nebudete hnevať. Inými slovami, „nezastreľte poštového holuba pred prečítaním si správy“.

Ak máte pocit, že ste uviazli na nejakom bode, či už v živote alebo v kariére a spätná väzba partnera, či priateliek vám nestačia, napíšte mi TU alebo na biznismentoring@evasnircova.sk. Rada vám poskytnem nestrannú konštruktívnu spätnú väzbu na našom osobnom stretnutí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame