fbpx

Osobný tréner verzus vnútorný kritik.

Osobný rozvoj

Výskumy ukázali, že priemerný človek, teda aj vy, sa sám so sebou rozpráva asi päťdesiattisíc krát za deň. Zhruba 80% z týchto vnútorných rozhovorov je o nás samých, v negatívnom svetle. Váš vnútorný kritik vám hovorí: mňa určite nikdy nepovýšia, pýtať si zvýšenie platu by bola trúfalosť, manželovi sa už nepáčim, zle som vychovala svoje deti…. podobné myšlienky sa nám preháňajú hlavou a ovplyvňujú všetko. Ako by postupoval osobný tréner?

Nahradí osobný tréner vášho vnútorného kritika? Prečítajte si ako na to.
  1. Zastavte obhajovanie svojich limitov. Myšlienky, ktoré začínajú slovami každý, nikto, vždy a nikdy – klamú! Ak si dopredu myslíte, že sa niečo nikdy nestane alebo že niekto vždy rovnakým spôsobom zareaguje – mýlite sa. Skúste si preformulovať napríklad myšlienku: Nikdy ma v práci nepovýšia. Na tvrdenie: Skúsim zapracovať na úlohe a pri jej odovzdávaní sa zmienim šéfovi, že so mnou môže počítať pri ďalších zadaniach. Alebo pri zostavovaní tímu pre nový projekt sa ponúknem, ako tímlíder. Maximálne, čo sa mi môže stať, je odmietnutie, ale aspoň dám o svojich ambíciách vedieť. Naopak, to môže zafungovať a skúsia to so mnou.
  2. Ste majstrom v predpovedaní katastrof? Moja prezentácia bude určite najhoršia. Určite to miesto nezískam. Váš scenár je vymyslený a bičujúce myšlienky vás v ňom systematicky utvrdzujú. Čo tak rozmýšľať pri náznakoch katastrof takto: „Moja prezentácia bude krátka a bude k veci. Dám si na ňu dostatok času a poprosím o jej kontrolu kolegu. Večer si ju prejdem a budem si sledovať čas. Do práce prídem načas, aby som mal/a dostatok času na prípravu.“ Hotovo! Katastrofa sa rozplynula.
  3. Pokiaľ nemáte jasnovidecké zručnosti, nepredpovedajte, čo si bude o vás a vašej práci myslieť váš klient, šéf, či kolega. Čaká vás stretnutie s klientom a vy už dopredu viete, že si od vás nič nekúpi. Predpokladáte, že bude na vás nepríjemný, že už taký produkt má a kúpil si ho od špičkového poradcu, ktorému vy určite konkurovať nemôžete. Nahraďte čítane myšlienok klienta pravdou: „Neviem, čo si práve o mne myslí. Tvári sa neutrálne, teraz prišla moja chvíľa. Skúsim ho presvedčiť, že toto je to, čo potrebuje. Možno som ho iba zle odhadol/a, veď vyzerá celkom v pohode.“
  4. Doprajte si aspoň jeden deň v týždni bez tvrdení, ktoré začínajú spojením „mala by som“. Mal/a by som viac cvičiť, mal/a by som menej jesť, mal/a by som byť milší/ia, mal/a by som a dosaďte si to svoje. Automaticky si k tomuto tvrdeniu vytvárate odpor. Začnite alebo to zakopte.
  5. Zaraďujete buď seba alebo iných do kategórií hlupákov, idiotov, arogantných ľudí, „neschopákov“ a podobne? „Nálepkovanie“ vám bráni jednať s ľuďmi, ako jedinečnými bytosťami. Skúste si nabudúce povedať napríklad: „tento človek nezareagoval podľa mňa úplne správne, ale možno mal len zlý deň.“ Ťažké??? Veď sme len ľudia, so zlými a dobrými dňami 🙂
  6. Pocit viny je asi to najhoršie, čo nás v našej hlave straší. „Šéf mi už hodinu neodpovedal na môj email. Určite som mu neskoro poslal/a materiály a teraz je na mňa nahnevaný. Mal/a som sa viacej snažiť a nemal/a som …..bla bla a tak ďalej. Urobili ste, čo bolo vo vašich silách a čo vám vaše časové kapacity dovolili. Bodka!

Myšlienky nie je vidieť, ale je ich cítiť, hovoria o tom skúsenosti z „polygrafu“ (detektor lži). Naše myšlienky dokážu meniť teplotu tela, tep srdca, tlak krvi, rýchlosť dychu, napätie v svaloch a potenie našich rúk. Ovplyvňujú naše fyzické zdravie a skracujú alebo predlžujú nám život. Detektor lži dokáže zmerať nielen keď klamete, ale dokáže vyhodnotiť všetky vaše myšlienky. Osobný tréner, či vnútorný kritik spôsobujú, že každá naša bunka je ovplyvňovaná každou našou myšlienkou.

Preto tváriť sa, že na našich pleciach nesieme váhu celého sveta vôbec nie je zdravé. Trénujte svoju myseľ alebo vyhľadajte niekoho, kto vám s tréningom pomôže. Dajte si záležať na tom, o čom sú vaše vnútorné rozhovory. Kontrolou svojich myšlienok môžete výrazne ovplyvniť kvalitu svojho života. Tak vám želám veľa zábavy 🙂

Jedna odpoveď na “Osobný tréner verzus vnútorný kritik.”

  1. Dobrý večer, tak ako vždy, keď sa človek zamyslí nad sebou a prizná si to,,, ták trafili ste do čierneho. Keď čítame do konca prinajmenšom sa myšlienka zastaví a mal by nasledovať čin,,,u niekoho ľahšia cesta, pre niekoho malý úspech všedného dňa. A však jeden deň za druhým a naraz zistíme, že sa niečo zmenilo. Ďakujem . Krásny večer ešte prajem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame