fbpx

Ktoré slabé stránky prezradiť na pracovnom pohovore?

Zmena práce

Do „Ringu zvaným ŽIVOT“ denne vstupujeme so svojimi silnými a slabými stránkami. Zaužívaným je, že sa do životopisu uvádza päť až sedem silných stránok. LinkedIn profil nám umožňuje uviesť až 49 zručností, do ktorých patria silné stránky v časti „zručnosti/skills“. Jedná sa o zručnosti v obore, v medziľudských vzťahoch, cudzích jazykoch a ostatné.  Silné stránky majú teda svoje miesto, ale čo slabé stránky?

Zakázané a povolené otázky na pracovnom pohovore.

Do kategórie „zakázané otázky na pohovore“ patria otázky týkajúce sa: veku, manželstva, počtu detí, politickej príslušnosti, sexuálnej orientácie, náboženského vyznania a pod. Ak sa vás na prijímacom pohovore opýta personalista na vaše slabé stránky, je to úplne v poriadku. Môže to kľudne spraviť a vy by ste nemali byť zaskočený/á. To znamená, že od tejto chvíle, ako ste si prečítali túto informáciu, by ste mali mať pripravenú odpoveď na túto otázku.

Čakajte v tejto súvislosti ďalšie otázky. Napríklad: Ako na tejto slabej stránke pracujete? Ako sa vaša slabá stránka prejavuje vo vašej práci? Uveďte aspoň jeden príklad, kedy ste s touto vecou mali problém? Ako ste sa s tou situáciou vysporiadali? Ako ste sa z toho poučili? Ako na túto rozvojovú oblasť napríklad reaguje váš šéf, či kolegovia? a ďalšie.  

Rozprávať o silných stránkach je milé, ľúbivé, ale personalista má na vás obmedzený čas a jasné zadanie, aby vybral toho najvhodnejšieho. Preto sa kľudne môže opýtať na vaše slabé stránky.

Prečo sa personalista môže opýtať na slabé stránky?

  • Veľa životopisov na obsadzovanú pozíciu.

Ak na obsadzovanú pozíciu príde veľa životopisov s kvalifikovanými kandidátmi, zisťovaním slabých stránok, ide personalista do hĺbky a do osobnostných predpokladov. To znamená, že každý z nás je jedinečná osobnosť. Môžeme mať rovnaké vzdelanie, rovnaké zručnosti, rovnakú odbornú prax, ale rozdielne charakterové vlastnosti. Slabé stránky môže personalista odhaliť v oblasti vašej osobnosti.

  • Zachovanie homogenity tímu.

Rolou personalistu, alebo manažéra je vybrať takého kandidáta, ktorý charakterovo zapadne do kolektívu. Jedným slovom: ide o zachovanie homogenity tímu. Všimla som si, že o zachovanie homogenity sa už HR oddelenia snažia pri formulácii inzerátu na obsadzovanú pozíciu. Napríklad takto: „Sme partia mladých odvážnych kreatívcov, pre ktorých nie je nič nemožné. Každý piatok sa u nás môžeš tešiť na spoločné raňajky. V našej firme zabudni na prísny dress code, či kravatu. Sme slobodní duchom a hľadáme parťáka s rovnakými očakávaniami“.  Toto je typický príklad toho, ako sa snaží firma už pri zadaní inzerátu odfiltrovať nevhodných kandidátov. Preto sa personalista pri pohovore pre túto spoločnosť môže snažiť odhaliť vaše slabé stránky v oblasti vášho životného štýlu, či postoja, aby dodržal firemnú kultúru a zachoval homogenitu.

  • Junior manažér sa uchádza o seniorskú pozíciu.

V prípade, že ste v súčasnosti napríklad teamleader a chcete si trúfnuť v novej spoločnosti na vedúceho oddelenia, čakajte s istotou otázku týkajúcu sa slabých stránok v riadení ľudí. Junior manažéri, pripravte si jednu slabú stránku v riadení, na ktorú majte jasnú odpoveď, ako na nej pracujete. Ak máte málo rokov praxe, alebo ste riadili malý počet ľudí, hovorte o projektoch, na ktorých ste si trénovali napríklad maticové riadenie a pod. Hovorte o vzdelávaní, talent programe, či mentoringovom programe, v ktorom ste sa učili manažovaniu ľudí v modelových situáciách.

  • Snaha o rekvalifikáciu v inom odvetví.

V súčasnej dobe pandémie je veľmi časté, že špecialisti migrujú z ich stagnujúceho odvetvia do nového. Ak ste doposiaľ boli na pozícii asistentky predaja v kamennej predajni a uchádzate sa o miesto do banky na pobočku, potenciál máte, ale nemáte konkrétnu skúsenosť. To znamená, že s klientmi komunikovať viete, ale chýbajú vám možno predajné, či prezentačné zručnosti. Uveďte, ako na nich aktuálne pracujete.

Akú slabú stránku uviesť na prijímacom pohovore?

V texte vyššie som uviedla niekoľko modelových situácií, kedy môže dôjsť k otázke: Aké sú vaše slabé stránky? Neexistuje na túto otázku správna odpoveď. Pamätajte na jeden dôležitý fakt. Taktovku rozhovoru máte v rukách vy. Ak teraz viete, že táto otázka môže prísť, pripravte si na ňu adekvátnu odpoveď a ňou nasmerujte rozhovor želaným smerom. Pripravte sa na pohovor s niekým skúseným, s ktorým môžete prejsť spoločne niekoľko alternatív. Hlavne nebuďte zaskočený/á. Pokiaľ  tiež nedostávate pozvania na pohovory, alebo máte za sebou pokusy s negatívnym výsledkom, vyhľadajte pomoc. Môžete pre získanie viac informácií Kliknúť TU alebo mi napísať email na biznismentoring@evasnircova.sk. Rada vás pripravím, na výbery akejkoľvek pozície.

Keď vás zaujímajú aktuálne trendy na trhu práce, nadviažte so mno spojenie na LinkedIn /in/eva-snircova/.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame