fbpx

12 tipov pre pohovor, ktoré vás zbavia stresu

Zmena práce

Pozvanie na pohovor v dnešnom pretlaku voľných kandidátov je známkou toho, že váš životopis zaujal a že sa uchádzate o pozíciu, na ktorú spĺňate predpoklady. GRATULUJEM! Je čas urobiť ďalší krok a to, úspešne absolvovať prvé kolo výberového procesu. Poďme na to, ako sa pripraviť.

1. Zistite o spoločnosti a pohovorujúcom BIO informácie

Firmy stojí veľa peňazí ich marketing a využívajú všetky dostupné spôsoby, ako dať o sebe trhu vedieť. Ak sa uchádzate o voľné miesto, zistite si o firme, čo najviac dostupných informácií cez web, sociálne siete, články z médií, či vyhľadávače. Odporúčam pozrieť sa na:

  • Históriu spoločnosti a aspoň jednu zaujímavosť
  • Poslanie, vízia, hodnoty, komunikácia značky
  • Vedenie spoločnosti, veľkosť firmy, výročná správa a pod.
  • Produkty, služby, resp. na ktorých trhoch pôsobia a kto je ich konkurent
  • Všetky dostupné informácie o pozícii, na ktorú sa uchádzate.

Odporúčam tiež zistiť si dostupné informácie o kontaktnej osobe, resp. komisii, ktorá vás bude pohovorovať. Požiadajte ich o spojenie na LinkedIn pred pohovorom a zistite si z BIO dostupné informácie o nich. Spravte si poznámky z toho, čo ste sa dozvedeli a dôležité si zapamätajte. Nečítajte ich z papiera.

2. Oblečte sa v štýle spoločnosti, kam idete na pohovor

Každá firma má svoj dress code. Zistite si o tej vašej potenciálnej, aký štýl obliekania je v nej prirodzený. Nebuďte „podoblečený/á“ a ani príliš strojený/á. Ide o to, aby ste neprišli na pohovor v čiernom obleku do firmy, kde sa po chodbách pohybujú ľudia v šortkách, či rifliach. Od prvého dojmu by ste mali do firemnej kultúry zapadať.

3. Príďte na pohovor skôr

Natiahnite si budík a majte dostatočnú rezervu na príchod na pohovor. Buďte na mieste 15 minút pred jeho začiatkom. „Na diaľnici bola zápcha“, „Moje auto ráno nenaštartovalo.“ – sú výhovorky a nie vysvetlenia. Nechcete predsa takto začínať. Keď prídete skôr, aj vaše ruky budú suché a dych pokojný, ako keď dobehnete na poslednú chvíľu.

4. Ujasnite si svoje posolstvo, s ktorým na pohovor idete

Pred tým, ako ste zareagovali na voľnú pozíciu, ste predpokladám zvážili svoje zručnosti a predpoklady na ňu. Ujasnite si vaše posolstvo, čo zamestnaním chcete priniesť do života sebe, svojej rodine, budúcim kolegom a firme. Odporúčam napísať si to. Keď totiž dostanete otázku: „Čo získame vo vašej osobe, keď vás prijmeme?“ alebo „Prečo si máme vybrať práve vás?“, aby ste nelapali po dychu a na mieste nevymýšľali spotení dôvody. Povedzte to jasne a sebavedomo.

5. Buďte duchom prítomní

Už pri vstupe do budovy majte telefón vypnutý. Vaši blízki vedia, že máte pohovor a tí ostatní, ak vám aj volali, tak počkajú. Telefón nepatrí ani na stôl a ani do vrecka so zapnutým vibrovaním. Žijeme v šialenej dobe, kedy sme zavesení na telefónoch a sociálnych sieťach, počas pohovoru dajme úctu druhej strane a buďme duchom prítomní.

6. Prineste si na pohovor kópiu životopisu a portfólio

Pohovorujúci môže ísť z jedného pohovoru do druhého a je úplne v poriadku, ak váš životopis z nejakého dôvodu nebude mať. Ukážte, že ste pripravení a v prípade, že ho nebude mať, vytiahnite ho z obalu a ponúknite jeho kópiu. Dáte najavo, že ste na neho hrdý/á a že ste pripravený/á. Zároveň, ak sa uchádzate o kreatívnu pozíciu, na ktorú vašu kvalifikáciu podčiarkuje vaše portfólio, majte pripravené aj to. Môže sa vám hodiť, keď sa bude o vás rozhodovať.

7. Neklamte a nepreháňajte

Na otázky sa nedá úplne dokonale pripraviť, lebo nevieme, aké dostaneme. Nech už dostanete otázku akúkoľvek, nevymýšľajte si a nepreháňajte s odpoveďami. Vaše odpovede sa dajú jednoducho overiť cez referencie, sociálne siete, registre a podobne. Radšej pravdu. Zároveň zvážte, koľko a ktoré informácie na pohovore o sebe poskytnete. Nerozprávajte „košato“, aby ste sa zbytočne nezamotali, ale odpovedajte vecne na otázku.

8. Buďte autentickí, uveriteľní, jednoducho sami sebou

Naozaj „zelenú“ dostávajú ľudia, ktorí sú autentickí a ich prejav je uveriteľný. Mám na mysli, od úpravy zovňajška, cez gestikuláciu, až po obsah, ktorý o sebe poskytnete. Ak nepodceníte prípravu na pohovor k svojej sebaprezentácii, budete pôsobiť prirodzene. Strojenosť, prílišná sebakontrola, umelý úsmev a kostrbaté odpovede vám môžu uškodiť. Firmy často siahnu po juniornejšom človeku, ak je jeho prejav uveriteľný a ide z neho chuť na sebe pracovať, ako po strojenom kandidátov, hoc aj s bohatými skúsenosťami.

9. Majte pod kontrolou neverbálnu komunikáciu a reč tela

Reč nášho tela vysiela silné signály. Udržiavaný očný kontakt, prirodzený úsmev, pomalé tempo reči a pokojný dych sú znakom pripravenosti, angažovanosti a záujmu. Naopak spotené ruky, žmoliace nohavice pod stolom, spotená a červená tvár, s uhýbajúcim pohľadom sú znakom nervozity a nepripravenosti. Dajte si záležať na príprave svojej neverbálnej komunikácie s odborníkom, ak cítite rezervy v tomto smere.

10. Buďte pripravení vyjednávať o plate – až na záver pohovoru

Otázka: „Aká je vaša platová predstava?“ – príde. Určite áno J Preto majte na ňu pripravenú jasnú odpoveď. Odpovede typu: „Chcem aspoň toľko, ako mám teraz.“ alebo „Prispôsobím sa.“ Nie sú veľmi dobré odpovede. Poznajte svoju cenu a buďte zorientovaní, v cene práce pozície, o ktorú sa uchádzate nielen v danej firme, ale aj v jej konkurencii.

11. Pýtajte sa – aspoň 2 pripravené otázky

Na záver dostanete priestor pre otázky, preto majte pripravené jednu alebo dve. Napríklad: „Aké výzvy firmu čakajú v tomto roku?“, „Podľa čoho sa meria úspech členov tímu?“, „Kam táto firma smeruje a s akou víziou?“, „Ako by ste mi opísali firemnú kultúru?“ a pod.

12. Pošlite po pohovore poďakovanie

Po ukončení pohovoru pošlite poďakovanie za príležitosť pohovorujúcemu. Zvoľte e-mail alebo LinkedIn správu, to nechám na vás. Tu je môj tip, ako by mohla byť sformulovaná:

Ďakujem pani ____ , že ste mi venovali čas pohovorom na pozíciu ____. Som vďačný/á, že som mal/a možnosť stretnúť sa s vami a dozvedieť sa viac o firme. Bude mi cťou byť súčasťou vášho tímu a využiť svoje schopnosti ____ a svoju vášeň pre ____ na podporu vášho poslania.

Môj odkaz na záver pre vás:

Získanie vysnívanej práce je možné. Zažila som to niekoľkokrát v živote a zažívam to pravidelne s mojimi klientmi. Preto buďte odvážni v aktivitách, dôslední v príprave a neváhajte podnikať aktivity, ak cítite, že máte na viac a práca, ktorú máte aktuálne vám už nedáva zmysel. Ak potrebujete vašu kariéru a prípravu dostať na profesionálnu úroveň, napíšte mi TU alebo na biznismentoring@evasnircova.sk. Rada vás pripravím a pomôžem získať prácu snov.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame