Kandidáti o nové zamestnanie denne sledujú nové pracovné ponuky, zvyčajne na pracovných portáloch. Posielajú svoje životopisy a motivačné listy, a tým sa uchádzajú o to, aby dostali šancu odprezentovať sa v prvom kole. To je zmysel. Zaujať svojim životopisom. Prvé kolo by sa dalo jednoducho nazvať aj „sitom“. To znamená, že pre prvé kolo si personalista vyberie väčšie množstvo tých kandidátov, ktorí ho zaujmú. Je veľký rozdiel medzi prípravou do prvého kola a druhého kola výberov na voľné pracovné miesto. Tento článok je venovaný tomu, ako sa odlíšiť od priemeru a zaujať.
Rozhodujú sekundy, aby dostali šancu minúty – ZAUJMITE!
- Estetika, gramatika a spôsob formulácie viet životopisu
Životopis 21. storočia, aby mal mať prehľadnú štruktúru. Mal by obsahovať, okrem čiernej farby ešte aspoň jednu ďalšiu farbu. Mal by byť vo formáte pdf. Ak zvolíte šablónu vo worde, dostupnú na pracovnom portáli, pamätajte na to, že to robí 80% vašich konkurentov. To neznamená, že je to nesprávne, ale rozhodne vás to neodlíši a neupútate. Bezchybná gramatika v slovenskom jazyku alebo v anglickom jazyku sa považujem za „must have“. Vety formulujte stručné a výstižné. Pri jednotlivých pracovných náplniach nepoužívajte opis, ale odrážky. V závere neopisujte, ako radi beháte a cvičíte jógu, či pracujete v záhrade.
- Profil kandidáta – uľahčite to personalistovi
Životopis bez profilu, je podľa mňa, ako človek bez hlavy. Každý životopis 21. storočia má obsahovať profil kandidáta. V tejto časti je potrebné, aby ste vystihli samého seba v max. desiatich vetách. Kto ste, čo viete a na akého kandidáta sa profilujete? Táto časť je najdôležitejšia a pre personalistu rozhodujúca. Na vypracovaní profilu mojim klientom si dávam najviac záležať.
- Fotografia vystrihnutá z rodinnej oslavy
Fotografia musí byť profesionálna. Je jedno, či sa uchádzate o pozíciu recepčnej, špecialistu, kuriéra, programátora, či manažéra. Ak vystrihnete fotografiu z rodinnej fotografie, či z dovolenky, je to vidieť. Pamätajte na to, že sme ľudia a pomyselná „chémia“, to znamená sympatie, ovplyvňujú rozhodovanie personalistu výrazne. Po odbornosti, je to druhý najdôležitejší faktor.
- Prax – čo ak ju nemáte?
Ak sa uchádzate o voľné pracovné miesto vo svojom obore, máte to ľahšie. Zrozumiteľne v odrážkach opíšte vašu prax. Ak však máte ambície prejsť zo svojho oboru, do nového, teda nemáte prax, je to ťažšie. Ak chcete presvedčiť o svojom potenciáli, či predpokladoch bez praxe, musíte byť vynaliezavejší. Uveďte účasť na projektoch, mentoringovom programe, talent poole, maticovom riadení, dobrovoľníckej činnosti, kurzoch, školeniach a podobne. Pamätajte na to, že je potrebné uviesť také údaje, aby vám dali šancu. Toto je umenie a treba to vedieť.
- Sociálne kontá sú bránou do súkromia
Ak sa už váš životopis ocitne na „kôpke“ vybraných životopisov pre prvé kolo na voľné pracovné miesto, môžete byť ešte preverení, dostupnými údajmi o vás v online priestore. To znamená, že si môže personalista pozrieť vaše sociálne kontá. Dajte si záležať na tom, aké informácie a fotografie zverejňujete na súkromných sociálnych kontách. To isté platí aj o vašich komentároch, či zdieľaniach.
Ako zaujať personalistu, aby si vybral vás pre prvé kolo výberu na voľné pracovné miesto?
Buďte kreatívni, odborní, nápadití alebo praktickí. Máte dve možnosti. Buď budete čítať ďalšie takého články a trápiť sa so svojim životopisom, alebo mi jednoducho napíšete a ja vám životopis, fotografiu, či profil vypracujem. Tak ako som uviedla v úvode, prvé kolo je „sito“. Na druhej strane, ak sa budete riadiť mojimi odporúčaniami, zvyšujete svoje šance, aby vás do prvého kola pozvali. Obsadiť voľné pracovné miesto je rovnako náročná úloha pre personalistu, ako je pre vás náročné zaujať. Vyhľadávajú ma denne voľní kandidáti, ktorých pripravujem. Kliknite TU alebo mi napíšte email na biznismentoring@evasnircova.sk a pošlite mi svoj životopis, s vašou predstavou.