fbpx

Online pohovor nepodceňte slabou prípravou.

Zmena práce

Príležitosti nespia! A aj napriek aktuálnemu Lockdownu vás chcem ubezpečiť, že život úplne nezastal. Beží ďalej! Okrem bežných povinností, ktorým sa venujete, odporúčam vyhľadávať aktuálne potrebné informácie. Komunikácia sa výrazne posunula z osobných stretnutí do online priestoru. Nie je nič horšie, ako keď vás prekavpí nepripravených napríklad online pohovor, online konzultácia, či online obchodné stretnutie. S istotou vám viem povedať, že online komunikácia je už naša prítomnosť a možno aj trvalá budúcnosť.

Tu sú moje odporúčania k vašej „BASIC“ príprave na online pohovor.

1. Internetové spojenie – počet pripojení v jednom čase.

Naše deti sa dnes učia dištančne a dospelí pracujú na home office. Ak si dohadujete termín pre online pohovor, naplánujte si ho ideálne vtedy, keď vaše dieťa nemá online hodinu a váš partner sa na daný čas môže odpojiť od siete. Zabezpečíte si tak dostatočný, nerušený signál internetu pre videohovor. Ten sa potom nezasekáva, nie je posun medzi prenosom hlasu a obrazu, či môžete zdieľať obrazovku s opačnou stranou.

2. Technická výbava – batéria, zdroj energie, tiché zvonenie, mikrofón, slúchadlá.

Pohovory sa skrátili zhruba o tretinu. Čiže netrvajú hodinu, ale aj na 40 minútový hovor potrebujete mať dostatočne nabitý telefón, či notebook. Nedovoľte, aby vám nízky stav batérie spôsobil problémy, keď ide o veľa. Nezabudnite si vypnúť zvonenie na telefóne. Rozhodnite sa, či budete hovoriť na mikrofón, alebo si dáte slúchadlá so zabudovaným mikrofónom. Rozhodnite sa pred tým, ako online pohovor začne – v ŽIADNOM PRÍPADE NIE POČAS HOVORU! Zmätky so slúchadlami a káblami v úvode sú tak časté a spôsobujú ZBYTOČNÝ CHAOS.

3. Čistá kamera.

Kamera na notebooku je umiestnená v strede rámu obrazovky. Zvyčajne, keď notebook zatvárate, sa práve mastným palcom tejto kamery dotýkate. To isté platí pre telefón. UTRITE SI KAMERU ZARIADENIA, ideálne antistatickou utierkou. Nechcete, aby vás opačná strana videla v hmle a už vôbec nechcete svoju kameru v úvode utierať a nebodaj s komentárom: „Prepáčte doteraz sa s telefónom hralo moje dieťa a celý je špinavý, preto si ho utriem a hneď sa vám venujem.“ Toto je TRÁPNY ŠTART.

4. Denné svetlo oproti tvári a za sebou biela stena.

Naša pleť a vlasy majú najprirodzenejší odtieň na dennom priamom svetle. To znamená, sadnite si ideálne tak, aby ste sedeli oproti oknu a umiestnite pred seba snímacie zariadenie. Ak je svetlo prudké, stlmte žalúziami slnečný jas, ale zostaňte oproti oknu. Nikdy si nesadajte tak, že budete mať okno za hlavou – NIKDY! V takom prípade budete mať tmavú tvár, budú vám presvitať vlasy, uši a zariadenie bude zaostrovať prostredie okolo vás, LEN NIE VAŠU TVÁR. Ideálne je, aby ste mali za sebou bielu stenu, resp. čo najmenej rušivých elementov. Mám na mysli: otvorené skrine, kuchynská linka s neuprataným riadom, či vriacou polievkou za chrbtom, rozhádzané hračky a pod. Ak už musí byť nábytok za vami viditeľný, skontrolujte čo je vidieť za vami tak, že sa posadíte na svoje miesto a z miesta, z ktorého sa budete spájať, si zapnite funkciu VIDEO na kamere vpredu vášho telefónu.

5. Správne nastavenie výšky snímania zariadením.

Ak sa spájate cez kameru telefónu, neopierajte si ho o monitor počítača. Ak nemáte doma stojan na telefón, naukladajte si na seba napríklad knihy, alebo využite poličku, či kus nábytku a váš telefón oprite o niečo, aby vás snímal tak, aby ste ho mali na úrovni tváre. Skúškou správnosti sú vaše nosné dierky. Nemalo by vám ich vidieť. Vtedy je kamera umiestnená správne. TOTO JE NAJVÄČŠIA CHYBA, ktorá vám zbytočne berie body, keď online pohovor prebieha. Prečo? Celý čas sa vám pozerá pohovorujúci zdola na vaše vyvrátené oči a do nosných dierok. TOTO NIKTO NECHCE VIDIEŤ 40 MINÚT.

6. Sedieť na stoličke pri stole a nie na gauči.

Pokiaľ by ste išli na osobné stretnutie, sedeli by ste zrejme pri stole. Preto ak sa spájate na online pohovor, konzultáciu, či jednanie, sadnite si za pracovný, či jedálenský stôl. Vaše telo bude mať prirodzenú výšku, nebude sa vám otvárať zapínanie na košeli, či blúzke a nebudete zápasiť s nohami, ako si ich máte preložiť. Sedíte skrátka v 90 stupňovom uhle, lakte máte na úrovni stola. Môžete si robiť poznámky, či primerane gestikulovať.

7. Oblečenie adekvátne pozícii, o ktorú sa uchádzate.

Aj napriek tomu, že absolvujete online pohovor z vašej obývačky, či detskej izby, mali by ste byť oblečení adekvátne pozícii, o ktorú sa uchádzate. Na online pohovor z domu neodporúčam sako. Dámy môžu zvoliť blúzku, šaty, tuniku, top v primeraných farbách, bez rušivých aplikácií. Muži košeľa, polokošeľa, pulóver, z ktorého môže byť v hornej časti vidieť golier košele s rozopnutým gombíkom. Aj keď vám dolná časť tela nie je vidieť, odporúčam dať si nohavice. Nikdy neviete, či sa z nejakého dôvodu nebude musieť postaviť počas online pohovoru napríklad pre vodu, pero, či nabíjačku a budete mať oblečené pyžamo, tepláky, či spodnú bielizeň. TOTO NEPODCEŇTE!

Ako sa neučiť na vlastných chybách online komunikácii?

Online pohovor, konzultácia, či rokovanie nás učia novým zručnostiam. Učíme sa predvídavosti, pripravenosti, efektivite a novej forme komunikácie. Investujte čas a peniaze do získania týchto zručností. Pokiaľ cítite, že by ste sa chceli zveriť do rúk odborníka v online prezentácii a neučiť sa na vlastných chybách, napíšte mi TU, alebo mi pošlite jednoducho email na biznismentoring@evasnircova.sk. Do mailu mi napíšte, v čom potrebujete pomôcť pri online prezentácii. Trénujem obchodníkov, konzultantov, predajcov, manažérov, či pripravujem kandidátov na online pohovory, preto sa rada ujmem aj vás.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame