fbpx

Personalista si na vás toto všíma počas pohovoru.

Zmena práce

Nastal ten deň, vaša chvíľa a príležitosť odprezentovať sa vášmu potenciálnemu zamestnávateľovi. Spomínate si na to, aký je to skvelý a zároveň stresujúci pocit? Stres v nás spôsobuje zodpovednosť a vzrušenie z neznámeho. Zodpovednosť zo snahy spraviť ten najlepší dojem, vyjednať si dobré podmienky a personalista je človek, ktorý o tom rozhodne. To aký dojem na neho spravíte a ako dostatočne naplníte predstavu, že vy ste ten pravý kandidát na pozíciu, ktorú obsadzuje je len na vás.

V nasledovných fázach si robí personalista o vás dojem.

Dochvíľnosť pri príchode

Termín, čas a miesto prijímacieho pohovoru dostanete mailom alebo telefonicky niekoľko dní vopred. Odporúčam si pozrieť na mape, kde sa presne pohovor koná a koľko vám bude trvať cesta. Ak je to vo výškovej budove, aj na ktorom poschodí sa bude konať a meno vašej kontaktnej osoby. Tú uvediete na recepcii. Na recepcii buďte 15 minút pred termínom konania. Recepčná alebo asistentka vás odvedú na miesto vášho predstavenia sa.

Podanie ruky a celkový prvý dojem

Príchodom personalistu sa vaša chvíľa začína. Dajte si záležať na podaní ruky. Na podanie ruky „ala mŕtva studená ryba“ zabudnite. Diskrétne si utrite a pošúchajte dlane a podajte suchú ruku, s primeraným stiskom, pohľadom do očí a vyslovením svojho mena a priezviska. Ak si môžete vybrať miesto sedenia, vyberte si také, kde budete mať stenu za sebou a okno oproti tvári. Kabelku si položte na vedľajšiu stoličku. Telefón nevykladáme na stôl. Máme ho odložený v kabelke s vypnutím zvonením a vypnutým vibrovaním. Na stôl si môžete vyložiť iba váš vytlačený životopis, či poznámky s otázkami, na ktoré sa chcete opýtať. Nemusí to byť. Ak sa vás opýtajú na občerstvenie, vypýtajte si len pohár vody. Prosím vás, žiadne špeciálne požiadavky napríklad na „jazmínový čaj, či kapučíno“. Toto sa nehodí. Upútajte prezentáciou, nie gurmánstvom.

Zahrievacia fáza – predstavenie sa

Pohovor zvyčajne začína predstavením sa. Mali by ste vedieť o sebe súvisle povedať, kto ste, čo máte za sebou, vaše úspechy a motiváciu prečo sa o pozíciu uchádzate do DVOCH minút. Mali by to byť kľúčové slová a míľniky. Súvislá reč, s priamym pohľadom na personalistu primeranou gestikuláciou a dynamikou reči. Týmto udávate smer, ktorým sa bude pohovor uberať.

Neverbálna komunikácia a gestikulácia

Váš posed by mal byť pevne ukotvený. Neprekladajte si nohu cez nohu. Neopierajte sa zbytočne o operadlo. Seďte pevne, vzpriamene, s ukotvenými rukami. Pri očnom pohľade platí pravidlo 80:20. To znamená, že 80% času sa pozeráte personalistovi do očí a 20% vaše oči oddychujú. Neprevracajte oči nahor a nerobte ani hlasné výdychy a nádychy. Usmievajte sa 🙂 Úsmev zaháňa stres a personalista chce vidieť usmiateho človeka, nie uzlík nervov. Natrénujte si toto doma, alebo s mentorom, aby ste boli sebaistý/á.

Reakcie na otázky a modelové situácie

V druhej fáze pohovoru prídu otázky od personalistu. Sú rôzne a závisia od pozície a vyspelosti HR procesov v danej firme. Zvyčajne sa otázky týkajú vašich zručností a predpokladov a vaša motivácia pre danú pozíciu. Môže prísť aj žiadosť o modelovú situáciu. S obľubou sa táto metóda využíva na overenie si vašich predajných, komunikačných a prezentačných zručností. Hlavne ak sa uchádzate o miesto v kontakte s klientmi, či už externými alebo internými. Bez váhania by ste mali na túto situáciu pristúpiť, položiť pár kontrolných otázok k predmetu alebo službe, ktorú máte predať alebo odprezentovať a pustiť sa do predajného procesu. Tu si personalista všíma, ako máte zvládnuté aktívne počúvanie, kladenie otázok, udržiavanie pozornosti a záujmu a ďalšie. Ak nemáte dostatočne zvládnuté predajné zručnosti, lebo ste to doposiaľ nepotrebovali, vyhľadajte mentora, ktorý vás ich naučí. Personalista odhalí, či vám to ide prirodzene, alebo pohoríte na tejto časti. To isté platí aj pri modelovkách s excelom, powerpointom a inými Software, z ktorých vás môžu vyskúšať.

Vyzretosť pri dojednaní platových podmienok

Otázka týkajúca sa platu určite v závere padne. Preto majte jasne pripravenú stratégiu koľko si vypýtate. Buďte zorientovaný/á ako je nacenená daná pozícia a poznajte svoju cenu. Vyjednávajte! Ak neviete vyjednávať o plate vyhľadajte mentora, ktorý vás to naučí. Je to technika, ktorá sa dá zvládnuť tréningom. Tu si personalista všíma, či svoju cenu poznáte, ako zvládate jeho námietky a spôsob ako dospejete ku kompromisu

Odchod a posledný dojem

Po skončení vášho pohovoru poďakujte za personalistov čas, podajte ruku a rozlúčte sa. Bez zbytočných rečí, či návštevy toalety odíďte a dohodnite si čas, do kedy vám dá vedieť, ako sa rozhodli. Môžete personalistu požiadať, že ak si vás aj nevyberú, či by vám mohli mailom poskytnúť stručnú spätnú väzbu, prečo si nevybrali práve vás. Dôvod uveďte, aby ste vedeli na čom máte pracovať. Toto je sympatické gesto z vašej strany, ale nemusí nájsť pochopenie u personalistu. Vyzretý a skúsený personalista bude súhlasiť.

Prezentácia na pohovore je alchýmia verbálnej a neverbálnej komunikácie.

Berte to tak, že aj personalista je len človek. Má svoje zadanie a snaží sa vybrať pre svojho zamestnávateľa toho najvhodnejšieho kandidáta. Často sa pýtam mojich klientov na otázku, že: „Kto drží taktovku v ruke počas pracovného pohovoru“? Zvyčajná odpoveď je, že personalista 🙂 OMYL – Vy držíte taktovku pohovoru v ruke. Vy určujete, akým smerom a v akom duchu sa bude pohovor uberať. Preto nepodceňte svoju prípravu a spravte na personalistu prirodzený a profesionálny dojem. Ak neviete ako, napíšte mi TU alebo mi napíšte email na biznismentoring@evasnircova.sk.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame