fbpx

Užitočné otázky pre vhodný výber zamestnania.

Zmena práce

Kandidáti, ktorí uvažujú o zmene zamestnania alebo si už novú prácu hľadajú ma vyhľadávajú, aby som im pomohla s vhodným výberom zamestnania. Tí, ktorí už majú nejaké pracovné skúsenosti za sebou, mi často kladú tieto obyčajné, ale veľmi užitočné otázky.

  • Myslíte si, že je táto pozícia pre mňa vhodná?
  • Vyjednám podľa vás so svojimi skúsenosťami vyšší plat?
  • Dokážem sa podľa vás dostatočne odprezentovať?
  • Mal/a by som povedať skutočný dôvod, prečo mením zamestnanie?
  • Ktoré sú moje slabé miesta podľa vás?
  • Ak toto nevyjde, čo by som mal/a robiť?
  • Na čo si mám dať pozor a čo sa mám doučiť?

Ako postupovať, aby z otázok nevznikli pochybnosti?

Čím viac otázok kandidát má, tým je to pre neho a aj pre mňa jednoduchšie, aby sme našli pre neho vhodné zamestnanie. Žiadna otázka nie je hlúpa a ani zbytočná. Je prirodzené, že si človek pri výbere zamestnania kladie otázky. Kľúčové je, s kým hľadáte na ne odpoveď.
– Ak zostanú nevyslovené, iba v hlave, môžu prerásť do pochybností a k akcii pre nový výber zamestnania sa nedopracujete;
– Ak ich preberáte s nesprávnou osobou, ako priateľka, mama, či partner, odpovede môžu byť zavádzajúce;
Ak chcete dostať nestranné odpovede, ktoré vám vnesú jasno pre výber zamestnania, mali by ste tieto otázky prebrať s niekým, kto sa kariérnym poradenstvom zaoberá.

Toto je prevencia pred sklamaniami pri výbere zamestnania.  

Moja rola kariérneho poradcu pri výbere vhodného zamestnania je veľmi užitočná v každej fáze hľadania si novej práce. Otázky, ktoré som uviedla vyššie sa týkajú PRVEJ FÁZY výberu zamestnania. Odpovede nám v prvom rade poslúžia k zostaveniu profilu kandidáta. To znamená, aké má pracovné skúsenosti, profesionálne zručnosti, odborné vedomosti, slabé stránky, či silné stránky, na ktorých budeme stavať. Druhá oblasť na čo nám odpovede poslúžia, je nájsť vhodných potenciálnych zamestnávateľov a vhodné pozície, na ktoré sa kandidát na základe svojho profilu hodí. Túto fázu považujem za najdôležitejšiu, avšak kandidáti ju s obľubou preskakujú a vrhajú sa po ponukách z rôznych portálov, a tak prirodzene zažívajú sklamania. Neopakujte chyby iných!

Nastal správny čas pre výber vhodného zamestnania?

Kandidáti, ktorí ma vyhľadajú, chcú byť pripravení a robiť správne rozhodnutia pri výbere zamestnania. A tak je to správne! Niektorí kandidáti potrebujú len nasmerovanie, niektorí potrebujú odo mňa detailný návod, kde začať, ako postupovať, až po nácvik k sebaprezentácii. Postup je vždy iný, podľa očakávaní klienta. Pre mňa je môj klient „hlavnou postavou“. Ja som jeho sprievodca, s ktorým sa on rozhodne kráčať, kým získa svoje vysnívané zamestnanie.

Ako nájsť správne odpovede k výberu zamestnania?

Držím sa pravidla nehodnotiť. Na mojich konzultáciách vytváram atmosféru dôvery a klienta smerujem tak, aby sme správne odpovede našli. Každý má totiž tie správne odpovede v sebe, len potrebuje niekoho, aby ich zo seba dostal von. Následne spoločne sformulujeme stratégiu, ako sa k vhodnému výberu zamestnania dopracujeme. Nie je to žiadna veda. Je to premyslený postup jednotlivých krokov, ktoré keď podľa dohodnutej osnovy klient spraví, svoje vhodné zamestnanie nájde.

Načo je potrebné sa tým tak detailne zaoberať?

Pokiaľ podceníte PRVÚ FÁZU, je viac ako pravdepodobné, že budete opakovať tie isté chyby, kvôli ktorým ste o svoje aktuálne zamestnanie prišli alebo v krátkom čase prídete. Ak nebudete venovať dostatočný čas svojim doterajším výsledkom a skutočnej predstave, budú to len náhodné rozhodnutia. Pokiaľ vám na sebe záleží, dočítali ste až sem. Môžete urobiť jednoduchú akciu cez kontaktný formulár a dohodnúť si so mnou konzultáciu. Rada vám pomôžem nájsť odpovede ako sa dopracujete k vhodnému výberu zamestnania. Bude mi potešením, ďalšiemu klientovi dopomôcť k úspešnému životu.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame