Niet hádam odvetvia, ktoré by nepoznačila pandémia v roku 2020 vo všetkých smeroch. „Ako sa zamestnať v čase pandémie pri strate zamestnania?“, bola a stále je jedna z najfrekventovanejších otázok mojich klientov z rôznych odvetví, ktorí o prácu prišli. V riadkoch nižšie prinášam rozhovor s mojou klientkou Majkou, ktorá si v týchto neľahkých časoch našla prácu do 4 mesiacov od straty zamestnania. Verím, že vás inšpiruje a vnesie vám viacej svetla do života, ak si aj vy prechádzate niečím podobným ako ona.
Majka, svoju prácu ste robili najlepšie ako ste vedeli, čo sa stalo? Prečo ste o prácu prišli?
Môžete robiť čokoľvek a akokoľvek dobre, nie vždy to stojí na Vás a na tom, ako kvalitne pracujete. V mojom prípade to bola práve aktuálna ekonomická situácia, ktorá mi zobrala prácu. Spoločnosť, pre ktorú som pracovala, bola startapom, avšak nenaplnila očakávania investora a jej činnosť bola ukončená.
Čo ste riešili ako prvé, keď ste o prácu prišli?
Prvý krok, ktorý som uskutočnila, keď už bolo definitívne jasné, že spoločnosť na našom trhu končí, bolo zaktualizovať si životopis. Pri otázke „ako sa zamestnať“ som si uvedomovala, že taký životopis, ktorý mi vygeneruje stránka ponúkajúca voľné pracovné pozície, má takmer každý uchádzač o zamestnanie.
Uvedomila som si, že vlastne neviem, ktorým smerom sa chcem uberať. Cestou dlhoročnej praxe? Skúsiť niečo nové? Ale čo ak je to príliš veľký risk? Keď sa človek ocitne bez práce, veľkú úlohu zohráva obava, či si novú prácu nájde včas, kým sa neminú úspory a neuplynie čas podpory od štátu.
Spomenula som si, ako mi bývalá kolegyňa hovorila o pracovnej poradkyni, ktorá mi vie pomôcť s mojimi pochybnosťami, ktorým smerom sa uberať, aké sú moje silné a slabé stránky, ako si vlastne začať hľadať prácu, aby som bola úspešná.
Ako dlho vám trvalo vyrovnať sa s týmto stavom? Ako ste tento čas trávili?
Priznám sa, že som sa trochu aj na stav, kedy zostanem doma, tešila. Oddýchnem si, naberiem nové sily, poupratujem a vytriedim v domácnosti všetko nepotrebné, čo sa nestíhalo počas pracovných povinností. Zároveň som si zabezpečila súkromné hodiny anglického jazyka, keďže tu som vedela, že mám veľké rezervy, nakoľko som v predchádzajúcej práci cudzí jazyk nepotrebovala.
Po oddychu a vzdelávaní väčšinou siahnu ľudia, ktorí o prácu prídu. Kedy nastal čas, že ste si povedali, že už stačilo?
Vedela som, že nemôžem dlho čakať. To, že sa chcem vrátiť na pracovný trh, bolo samozrejmosťou od prvého dňa, ako som prišla o prácu. Asi po týždni doma som začala posielať životopisy na voľné pozície. Neozývali sa mi. Premýšľala som prečo, prax mám predsa bohatú a hľadám vo svojom obore.
Nedostávať pozvania na pohovory je frustrujúce. Kandidáti však málokedy hľadajú rezervy vo svojej prezentácii. Aké boli vaše myšlienkové pochody?
Vtedy som si uvedomila, že taký ŹIVOTOPIS ako mám ja, im chodia stovky. Bolo nutné, aby som začala robiť veci inak. Našla som si číslo na kolegyňou, ktorá mi pred časom odporučila biznis mentorku Evu Šnircovú a zavolala som vám. Vtedy začala zmena. 🙂
Ešte pred stretnutím som od vás dostala dotazník s otázkami, aby ste si urobili obraz o mojom profile. To sa mi veľmi páčilo. Otázky boli trefné a prinútili ma premýšľať o mojom profesijnom živote aj inak, ako by som čakala.
Nasledovalo osobné, priznám sa, veľmi príjemné stretnutie, pekne ste ma „doprofilovali“ a vytvorili ste si potrebné podklady k tvorbe môjho nového životopisu. Doladili sme to profesionálnou fotografiou, ktorú ste mi robili tiež vo vašom štúdiu, lebo „profi fotka“ je neoddeliteľnou súčasťou osobnostného a profesijného životopisu.
Priznám sa, že v našich končinách vyhľadanie profesionála pre poradenstvo je ešte v plienkach. Nebrali ste to ako zbytočne vyhodené peniaze a čas?
Pustiť sa sama do hľadania kvalitnej práce si vyžaduje obrovskú dávku sebapoznania, sebauvedomenia a sebarozvoja, pritom stále nemáte istotu, či idete správnym smerom. Ak by som sa opäť dostala do situácie, kedy budem nútená si hľadať prácu, určite si to uľahčím konzultáciou s profesionálom, ktorý ma navedie na cestu, ktorou sa vybrať, aby neprišlo zlyhanie a neúspech.
Pokiaľ si dobre spomínam, stretli sme sa dvakrát osobne a potom sme boli ešte nejaký čas v online spojení. Koľko času vám to trvalo, kým ste svoju novú prácu našli?
V čase, keď som si hľadala prácu ja, bola prvá vlna pandémie, nikto nevedel, čo príde, trh práce zamrzol takmer na nulu hlavne v odvetviach, ktoré by mohli utrpieť najväčšie straty. Spoločnosti pochopiteľne zastavili výberové konania a čas na nájdenie novej práce sa krátil. Ako som spomínala vyššie, z niekoľkých spoločností, kde som bola už v poslednom kole výberu, mi prišla odpoveď, že na teraz zastavujú prijímanie nových kandidátov.
Prácu som si nakoniec našla o 4 mesiace od straty zamestnania, išlo o pozíciu osobného bankára, ktorú som už vo svojej praxi niekoľko rokov vykonávala.
Ako sa zamestnať do 4 mesiacov od straty zamestnania by chceli mnohí. Čím všetkým ste si prešli, kým ste prišli do úspešného konca?
Hlavne nepoľavovať vo svojej aktivite. Nedostávať sa do frustrácie, keď Vás nevolajú na pohovory. Vzhľadom na vtedy aktuálnu situáciu, keď sa dostal celý svet do neistoty, bol veľmi potrebný kľud a uvedomenie si, že musím byť na trhu práce trochu iná ako väčšina kandidátov.
Kvalitne ste ma pripravili na pohovory, ukázali ste mi ako mám vystupovať sebavedome, a spolu s profesionálne vypracovaným životopisom to inak ako úspešne dopadnúť nemohlo. Robila som len to, na čom sme sa dohodli. (úsmev)
Aké máte pocity po uplynutí skúšobnej doby? Do akej miery sa naplnili sa vaše očakávania?
Momentálne mám po skúšobnej dobe a cítim, že som sa rozhodla správne.
Priznám sa, že úvod bol sprevádzaný pochybnosťami z toho, že som vzala prácu, ktorú síce robiť viem, ale už som veľmi nechcela, mala som obavy, že sa nebudem vedieť osobnostne posúvať a prídem do stavu vyhorenia. Som rada, že sa moje obavy nepotvrdili, pretože už za krátky čas som zistila, že som v úspešnej spoločnosti, kde je veľa možností sa posunúť na rôzne pozície, ktoré mi umožnia neustály rozvoj.
Dôležitá je pokora, vytrvalosť, niečo dokázať na pozícii, kde som. Ak si zvolím túto cestu, úspech a ďalší profesijný rast sa, verím, dostavia.
Aký záväzok ste si dali? V ktorej oblasti sa budete strážiť alebo naopak sebaprezentovať, aby ste sa do predchádzajúcej situácie už nedostali?
Z môjho pohľadu je veľmi dôležitý neustály „refresh“ svojho profilu, a to pomocou sledovania stránok, sociálnych sieti orientovaných na profesijný rozvoj, na nové pracovné ponuky. Nikdy neviem, či sa zajtra neocitnem na trhu práce ako uchádzač „otvorený pre nové pracovné príležitosti“, či už zo strany zamestnávateľa alebo z vlastného presvedčenia.
Zaujímam sa o novinky a články ľudí – mentorov v oblasti práce, pomáha mi to uvedomiť si, čo si treba všímať pri profesijnom rozvoji. Čo treba robiť, aby sa človek neuspokojil iba s tým, čo práve teraz má. Alebo naopak, vážiť si to, že prácu má a v nej hľadať zmysel a možnosť rozvoja. Taktiež som nepoľavila v súkromných konverzáciách anglického jazyka.
Viem, že keď začnem cítiť nekomfort na svojej pozícii, obrátim sa na profesionála, aby mi ukázal, akým smerom sa môžem uberať. Cesta nemusí byť vždy iba zmena práce, ale aj zmena môjho myslenia v zotrvaní na aktuálnom mieste.
Ako sa zamestnať v čase pandémie je aj vaša otázka, ktorú si kladiete?
Vyhľadávate rôzne návody? Zúčastňujete sa na webinároch, či sťahujete zdarma e-knihy s návodmi, ako spraviť životopis? Radíte sa s manželom, či priateľkami? Aj to je cesta. Otázne je, ako dlho budete spokojní s výsledkami, ktoré budete pri tomto postupe dosahovať.
Rozhovor s mojou klientkou Majkou, ktorý ste si prečítali je pravdivý. Je zo života a je z čias pandémie, ktorú aktuálne zažívame. Pošlite mi váš životopis na biznismentoring@evasnircova.sk alebo kliknite TU na KONTAKTNÝ FORMULÁR a napíšte mi krátku správu. Rada sa s vami spojím a pomôžem vám tak, ako mnohým pred vami.