fbpx

Ako sa pripraviť na pracovný pohovor?

Zmena práce

Patríte ku kandidátom, ktorí si hľadajú prácu? Investovali ste svoje úsilie a peniaze do profesionálneho životopisu? Máte vhodnú profesionálnu fotku na pracovnom portáli? Potenciálni zamestnávatelia vás pozývajú na pracovné pohovory a po ich absolvovaní prichádza zamietavé alebo žiadne stanovisko? Niekde robíte chybu – T R É N U J T E!

Gratulujem vám k prvému kroku, ktorý ste už zvládli. Ste majiteľom perfektného životopisu! Teraz zastavte jeho bezhlavé rozposielanie lebo slovenský trh je maličký a to posledné, čo potrebujete v sebe zvládať, je pocit z odmietnutia. Napadlo vás, že by ste sa mohli nechať pripraviť na pracovný pohovor tréningom? Prevenciou sa dá stavu odmietnutia predísť 🙂 Tak ako športovcovi trvá istý čas, kým na tréningoch naberie svalovú hmotu a kondíciu, rovnako tak by mal pristúpiť kandidát hľadajúci si novú prácu k „svojej mentálnej kondícii“. Mal by venovať 80% príprave a 20% akcii. Zdá sa vám to prehnané? Poďme si o tom povedať viac. 

Uvediem 5 oblastí, nad ktorými sa prosím zamyslite a pravdivo si odpovedzte, či ich máte zvládnuté.
  1. Na pracovný pohovor som si zistil/a všetky informácie o spoločnosti, v ktorej sa chcem zamestnať. Poznám akcionárov, viem aký je jej hlavný predmet podnikania a mám prehľad ako je dlho na trhu a ako sa spoločnosti darí. Viem presne o akú pozíciu sa uchádzam a moje očakávania, tak po odbornej ako aj finančnej sú v zhode s očakávaniami môjho perspektívneho zamestnávateľa.
  2. Na pracovný pohovor sa dokážem vhodne obliecť a upraviť. Mám vo svojom šatníku oblečenie, ktoré je adekvátne firemnej kultúre, ktorú v novom zamestnaní očakávam. U žien vlasy, make up a celkový vzhľad nepôsobia rušivo a chôdza vo vysokých podpätkoch je sebaistá. Rovnako tak u pánov pôsobí celkový vzhľad upravene, kultivovane a oblečenie je kvalitné a vhodne zvolené k pozícii.
  3. Mám zvládnutú trému. Moje podanie suchej ruky je primerané, so sebavedomým pohľadom do očí a dokážem sa zrozumiteľne bez chvatu predstaviť. Netrasie sa mi hlas a viem plynule o sebe povedať to dôležité, čo potrebuje o mne môj budúci zamestnávateľ vedieť. Viem, ako udržiavať očný kontakt, ako mám sedieť a aká gestikulácia mojich rúk je prijateľná.
  4. Na pracovnú pozíciu, o ktorú sa uchádzam mám kvalifikáciu, osobnostné predpoklady a dokážem sa sebaisto odprezentovať. Uvedomujem si, že mám na to cca 30 minút, aby som primerane ambiciózne zapôsobil/a lebo viem, že dobrý dojem je na pohovore rozhodujúci. Dokážem zvládnuť situácie, kedy neviem odpovedať na otázky, ktoré ma prekvapia a viem klásť otázky, ktoré konštruktívne prispejú rozhovoru.
  5. Pri poslednej otázke na výšku môjho platu a dátume nástupu sa netvárim prekvapene a dokážem uviesť výšku svojej základnej mzdy, ktorú očakávam.
Ak je vaša odpoveď „NIE – nemám zvládnuté“ čo i len na jednu z týchto oblastí,
dostali ste čiastočne odpoveď, prečo ste zrejme svoju vysnívanú pozíciu nezískali.

Nič nie je stratené. Máte skúsenosť a teraz aj vedomosť, na čom je potrebné zapracovať. Všetko sa dá naučiť a bola by veľká škoda, keby ste to v tejto fáze vzdali. Existujú jednoduché riešenia, ktoré môžu pomôcť. Knižný trh ponúka radu motivačnej literatúry o verbálnej a neverbálnej komunikácii. Rovnako tak na túto tému nájdete niekoľko odpovedí na internete. Praktickým riešením môže tiež byť vyhľadanie mentora/trénera, ktorý vás to naučí a razom môže vyriešiť veľa. Verím, že po vašej profesionálnej stránke to tiež trvalo nejaký čas, aby ste vedeli to, čo dnes viete. Objavte pre vás dôležité informácie a uvažujte nad prípravou na pracovný pohovor. Ak aj príde odmietnutie, minimálne budete mať zo seba dobrý pocit, že ste pre seba spravili maximum a skúsite to znova u iného zamestnávateľa. Po pohovore môžete opäť využiť služby mentora na konzultáciu, čo vám išlo a v čom komunikácia viazla alebo kedy prišla neistota. Nemusí to vyjsť na prvý pokus. V tom spočíva čaro osobného rastu – v praktických skúsenostiach a ochote na sebe pracovať. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame