fbpx

Čo je sabbatical a pre koho je určený?

Osobný rozvoj Zmena práce

Pri pojme „sabbatical“ si každý z nás predstaví asi všelijaké obrazy. V našich končinách sa s týmto pojmom začíname čím ďalej, tým častejšie stretávať. Jedná sa hlavne o zamestnancov v nadnárodných alebo korporátnych spoločnostiach. Pojem sabbatical je odvodený z hebrejského slova „sabbat“, resp. latinského „sabbaticus“, ktorý označoval deň odpočinku. V preklade teda znamená sabbatical neplatené pracovné voľno, ktoré môže trvať od niekoľko týždňov až do 12 mesiacov. Pre zamestnávateľa je to istá forma motivačného benefitu, zväčša pre talentovaných, či kľúčových manažérov firmy. Pre zamestnancov je to čas voľna, na ktorý by mu nestačili dni dovolenky a zároveň nemajú v úmysle rozviazať pracovný pomer so svojim súčasným zamestnávateľom.

Kedy siahnuť po tejto forme oddychu a regenerácie?

V pracovnom živote sa dostávame do rôznych období. Sú chvíle, kedy potrebujeme načerpať inšpiráciu, prehodnotiť svoje ďalšie fungovanie alebo čas pre seba a pre rodinu. Prídu situácie, kedy máme pocit vyhorenia, chýba nám rovnováha alebo len hľadáme nový zmysel v práci. Máme pocit, že potrebujeme osobné voľno a získať nadhľad nad stereotypom, ktorý nám už neprináša to potešenie ako pred pár rokmi. Naše každodenné povinnosti sú tak naliehavé, že nie je čas pre seba, na premýšľanie, ako ďalej.

Dopriať si čas oddychu na prehodnotenie svojho ďalšieho pracovného smerovania vám môže priniesť práve to, čo hľadáte. Budete mať priestor na fyzickú a psychickú regeneráciu. Môžete sa vzdelávať v odvetviach, ktoré vás zaujímajú. Zaujímavým môže byť napísať knihu alebo publikáciu, ktorú máte už dávno v hlave. Mnohí tento čas využívajú na svoje angažovanie sa v neziskovej alebo dobrovoľníckej sfére. Je to priestor, kde môžete vyhľadať mentorov, koučov, či inštruktorov, od ktorých sa budete učiť. Môžete cestovať, oddýchnuť si a získať motiváciu pre ďalšie obdobia, ktorá vám chýbala.

Na čo je potrebné myslieť, kým sa k takémuto kroku odhodláte, sú financie. Keďže sa jedná zväčša o neplatené voľno, nedostávate mzdu, preto je potrebné nastaviť si trvalý príkaz do sociálnej poisťovne na platenie odvodov. Toto obdobie, kedy ste stále v pracovnom pomere vás môže naštartovať natoľko, že sa po jeho uplynutí vrátite plná sily a nových nápadov, ktoré budú prospešné tak pre vás ako aj pre vášho zamestnávateľa.

Nové nápady budú prospešnejšie pre vás a vaše okolie.

Môže však nastať aj opačná situácia, kedy vám čas voľna počas sabbatical prinesie do života novú perspektívu vášho smerovania. Toto sú obvyklejšie prípady. Získate totiž nové poznatky. Tým prvým je, že zistíte, že nie ste až tak kľúčovým zamestnancom lebo firma beží aj bez vás a možno ešte lepšie 🙂 Váš deň bude mať zrazu iný režim. Objavíte nové skutočnosti, že svet okolo vás je farebný. Zistíte, že sa dá vyžiť aj z menšieho zárobku. Získate nové nápady na vlastné projekty, ktoré môžu byť prospešnejšie pre vaše okolie, ako pre anonymného akcionára. Možno sa rozhodnete podnikať, či spoločensky angažovať a podieľať sa na verejnom dianí okolo seba. Prípadne sa zamestnáte v novom alebo podobnom odvetví ako doposiaľ, ale budete stavať na nových vedomostiach, ktoré ste práve získali.

Nazvime si „čas voľna pre seba“ akokoľvek, podstata je rovnaká. Je to čas, ktorý investujete iba pre seba a pamätajte na to, že keď budete šťastný/á vy, bude šťastné celé vaše okolie. Dlho neriešené problémy sa rozplynú a vy sa budete pýtať seba, prečo ste to nespravili už skôr. Skúste si to predstaviť. Keby ste nemuseli chodiť do práce, nemuseli by ste plniť očakávania iných ľudí a 100% vášho času by bol iba váš. Čo by ste robili? Kam by ste sa prihlásili? Čo nové by ste sa chceli naučiť? S kým by ste chceli tráviť čas? A to najdôležitejšie! Kým by ste chceli byť, keď by toto voľno skončilo? Poznáte svoj hlavný talent, ktorý by ste počas tohto času rozvíjali? Objavte ho!

Pokiaľ ste sa našli v týchto riadkoch, je dobré pred prijatím rozhodnutia, svoju situáciu s niekým konzultovať. Mentor alebo kouč vám v tom môžu byť nápomocní. Z mojej praxe viem, že niekedy stačí jedno stretnutie a niekedy ich môže byť viac. Výsledkom stretnutí s mojimi klientmi je niekedy pomenovanie nefungujúcej časti života, ktorá sa dá napraviť. Začať vôbec o nespokojnosti hovoriť na správnom mieste a vedome sa o seba postarať. Správne odpovede neexistujú, nesprávne je nekonať, ak ste so svojim životom nespokojní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame