fbpx

Nálepkovanie, škatuľkovanie. Čo s tým?

Personálny manažment

Už sa vám stalo, že ste boli označená/ý nejakou nálepkou? Niekto vás v škole alebo v práci zaškatuľkoval a už sa to potom s vami nieslo?

Nálepkovanie, škatuľkovanie alebo judging je škodlivá činnosť, ktorú si ľudia žiaľ robia. Poznačuje sebavedomie človeka a oberá ho o príležitosti, ktoré by mohol podniknúť. Získaná nálepka mu v tom často bráni. Toto sú moje skúsenosti, s ktorými sa bežne stretávam u klientov pri práci s ich sebavedomím.

Podľa teórie nálepkovania udeľujú nálepky tí, ktorí disponujú nejakou mocou. Môže ísť o moc politickú, ekonomickú alebo autoritatívnu.

Nálepkovanie na pracovisku.

Keby som to mala preniesť na pracovisko, tak nálepku kľudne môžu udeľovať šéfovia alebo mienkotvorcovia kolektívov. Prečo to robia? Lebo majú autoritatívnu moc a ovplyvňujú kolektívne myslenie na pracovisku. Ich motivácia môže byť rôzna. Častokrát je to absencia manažérskych zručností a neznalosť poskytovania spätnej väzby, čoho výsledkom je zosmiešnenie človeka, namiesto rozvoja jeho zručností, ktoré mu nejdú dostatočne.

Ako premeniť nevýhodu nálepky, ktorú dostanete na príležitosť?

Či sa nám to páči alebo nie, nálepkovanie je jedna z foriem spätnej väzby. Netreba to hneď vzdávať, či nedajbože uveriť jej. Premeňte nevýhodu nálepky na príležitosť a pracujte na sebe.  Tu je niekoľko príkladov.

  • Nálepka – Je POMALÁ/Ý

Môže to znamenať, že potrebujete si viac veci zorganizovať. Ak prokrastinujete, potrebujete zapracovať na prioritách. Možno sa potrebujete naučiť žiadať o pomoc a nebrať si na svoje plecia príliš veľa úloh.

  • Nálepka – Je KONFLIKTNÁ/Ý

Môže znamenať, že vyjadrujete svoj názor. To je v poriadku! Otázne je, akú formu pri tom používate? Aký tón hlasu? Ako gestikulujete? Aké slová používate? Či vyslovujete svoj názor na správnom mieste a včas.

  • Nálepka – Je NEZROZUMITEĽNÁ/Ý

Môže znamenať, že nejdete priamo k veci. Pred tým, ako začnete rozprávať, si premyslite, čo a ako chcete povedať. Čo je cieľom vášho prejavu a čo chcete, aby sa poslucháč dozvedel? Rozprávajte menej a k veci a artikulujte primerane.

Čo sa vám snažia ľudia nálepkovaním povedať?

Nie každý dokáže poskytovať správne spätnú väzbu. Ten, kto s obľubou rozdáva iným nálepky, je len neohrabaným človekom, ktorý s nečistými úmyslami poskytuje ľuďom okolo seba spätnú väzbu. Neujdete pred takýmto človekom. Nachádzajú sa všade. Preto ak si myslíte, že výpoveďou sa vašej nálepky zbavíte, ste na omyle. Potrebujete ju vyriešiť.

Ako sa natrvalo zbaviť nálepky?

Ak si teda už nejakú podobnú nálepku so sebou nesiete a opakuje sa vám už v niekoľkom zamestnaní, zapracujte na sebe! Všetko sa dá natrénovať a dá sa zvládnuť akákoľvek bariéra, s ktorou máte opakovaný problém.

Najhoršie, čo môžete pre seba spraviť je, že sa zmierite s nálepkou a uveríte jej. Nedovoľte, aby vo vašom životopise každý druhý rok svietila zmena zamestnania a na pohovoroch budete vymýšľať dôvody, prečo sa tak deje. Napíšte mi TU, ak ste sa v mojom článku našli a prečítané riadky vám dávajú zmysel. Alebo mi napíšte krátku správu a ja sa s vami spojím.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame