fbpx

Negativizmus na pracovisku v neštandardných časoch.

Personálny manažment

Vyhodenie z komfortnej zóny počas neštandardných situácií prežíva každý po svojom. Ako si poradiť s negativizmom na pracovisku, nájsť osobnú motiváciu a motivovať ostatných k výkonom? Je častou dilemou nielen manažérov, ale aj rádových zamestnancov.

Sme zvyknutí žiť v stereotypoch. Zamyslite sa!

Keď je dobre, pohoda a ideme v zabehnutých koľajách, ako sa správame? Sme milí, priateľskí, ale to neznamená, že nemáme svoje osobné strachy. Svoj strach a negativizmus si zvládame v tichosti a zvyčajne máme tendenciu pretvarovať sa. Vytvárame dojem, že sme v poriadku, aj keď to tak u jednotlivca nemusí byť.

Keď však nastane kolektívny negativizmus, už sa to týka viacerých. Svoj strach, negativizmus a skepsu, ak sú nám vlastné, začneme vyslovovať nahlas a šíriť obavy. Častokrát nie preto, lebo čakáme riešenia, ale preto, že sa to týka už nielen mňa, ale aj ostatných. Je to normálne!

Sme aktuálne v závere roka 2020 – v situácii neistoty a druhej vlny „Corona krízy“, preto chápem otázky, ako zostať motivovaný a nenechať sa „zošrotovať“ negativizmom.

Aký by mal byť postoj manažérov voči svojim zamestnancom?

  • Podpisom manažérskej zmluvy manažéri prijali záväzok, že budú hájiť záujmy majiteľa spoločnosti v akýkoľvek časoch;
  • je žiadúce vyselektovať jednotlivcov, ktorí šíria vo firme negativizmus a ošetriť ich obavy individuálne;
  • pravidelne sa zaujímať o svojich ľudí a rozprávať sa s nimi pravidelne;
  • ukazovať svojim ľuďom perspektívu a pripomínať im úspechy, ktoré v ťažkých časoch už dosiahli a posilňovať súdržnosť.

Ako ochrániť vlastnú vnútornú integritu pred negativizmom?

  • Vystúpte z debatného krúžku „JE TO HROZNÉ!“;
  • nesledujte poplašné správy, aj keby boli „sebevtipné“ a vypnite si na sociálnych sieťach ľudí alebo stránky, ktorých správy vás zneisťujú;
  • žiadať svojho šéfa o pomoc a byť úprimní;
  • PRACUJTE!

Skutočná MOTIVÁCIA neprichádza zvonka, ale zvnútra.

Ak ste závislí na motivácii zvonka, nastal pre vás čas, naučiť sa motivovať zvnútra.  Akákoľvek kríza testujte našu vnútornú integritu a zručnosti reagovať na zmeny. Pokiaľ vami udalosti roku 2020 lomcujú a vy máte pochybnosti, nenechajte sa strhnúť negativizmom iných ľudí. Sústreďte sa na seba a svoju motiváciu, prečo ste na mieste, kde ste. Ak máte pochybnosti o svojom smerovaní, konzultujte to s niekým kompetentným. Buď sa zdôverte svojmu nadriadenému, alebo žiadajte o radu alebo názor niekoho nestranného. Kontaktujte ma TU.

Nedovoľte, aby ste sa dostali do situácie straty motivácie, či vyhorenia.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame