fbpx

Prečo v spoločenskej etikete ústavné práva rovnosti neplatia?

Vedeli ste, že ...

Už ste sa ocitli v situáciách, kedy ste museli rýchlo rozpoznať, kto je spoločensky významnejší a kto menej? V spoločenskej etikete ústavné pravidlá rovnosti neplatia. Existujú ľudia významnejší a ľudia menej významní. Ľuďom spoločensky významnejším je ušľachtilé prejavovať komfortnejší prístup. Čo znamená „vytváranie komfortnejšieho prístupu“? Je to vzdanie úcty gestami a činmi, ktoré voči spoločensky významným prejavujeme. Univerzálne pravidlo poradia dôležitosti neexistuje, ale existujú základné východiská.

V spoločnosti je dôležitosť vnímaná v tomto poradí: žena, starší a nadriadený.

Do tretej kategórie zaraďujeme aj klienta, obchodného partnera a hosťa. Nad všetkými kategóriami je nadriadená VIP (Very Important Person) veľmi dôležitá osoba – sem patria ústavní činitelia, celebrity a zahraniční hostia. Aby sme uspeli v spoločnosti, musíme rýchlo rozpoznať, kto je významnejší a kto menej. Z toho totiž všetky spoločenské úkony, ktoré vás čakajú, čerpajú: podávanie ruky, predstavovanie, usádzanie k stolu a vchádzanie do dverí. Ako si ale poradiť pri „konfliktoch princípov“? Funkcia a vek sú relatívne, preto jediným pevným bodom je žena. To je znak rozpoznateľný, nespochybniteľný a na prvý pohľad jasný. Kto je považovaný za nadriadeného? Riaditeľ, vedúci oddelenia, člen predstavenstva. Funkcia je v týchto troch princípoch najmenej významná. Preto druhý v poradí dôležitosti je starší muž. Vek je rovnako tak relatívny, ale rozpoznateľný. Pokiaľ sa však jedná o cteného staršieho muža, v takom prípade mu aj žena ustúpi a dá prednosť.

Pravidlá spoločenského správania k spoločensky významným.

Žene, staršiemu a nadriadenému prejavujeme česť tým, že ich máme stále po pravej strane. Do miest ich neznámym prvý vchádzame my, naopak do miest bežných a známych vchádzajú oni ako prví. Predstavujeme im ako prvým ostatné osoby, k stolu ich usádzame na tie najpohodlnejšie miesta.
Pri predstavovaní sa muž predstaví žene ako prvý a na to sa predstaví žena mužovi. Ruku prvá podáva žena. Preto muž, pri vyslovení svojho mena, sa v podávaní ruky musí zdržať a počkať, kým mu žena prvá podá ruku. Spoločensky významná osoba, v tomto prípade žena, musí dostať priestor na odmietnutie kontaktu. V takom prípade stačí iba úklon hlavy alebo zdvihnutie obočia na znak, že vie o koho ide a dôstojne odkráča. V spoločnosti obyčajne k takým situáciám dochádza len málokedy, ale môže k tomu dôjsť.

Pri predstavovaní zreteľne vyslovíme svoje meno

Naše meno je jedinečné a patrí iba nám, preto ho pri predstavovaní sa zreteľne, s úsmevom vyslovíme a pripojíme zdvorilú formulku „rada vás spoznávam“ alebo „teší ma“. Môžeme si osvojiť nejakú vlastnú, ako napríklad „veľa som o vás počula“ alebo „je mi cťou zoznámiť sa s vami“. Pri zoznamovaní väčšinou stojíme, je to silnejší akt, ako iba podanie ruky. Preto pri zoznamovaní sa vstáva aj žena, obzvlášť, keď sa zoznamuje so starším mužom.

V Anglicku pred rokmi platilo, že pokiaľ žena stretla na ulici muža, ľahkým úklonom hlavy mu dala najavo, že ju môže pozdraviť. Až potom mohol muž k nej pristúpiť, dať dole klobúk a osloviť ju: „good morning madam“ a dáma mu odpovedala: „good morning sir“. Bez ohľadu na to, koľko rokov od tých čias uplynulo, jedno je isté. Pevným bodom v spoločenskom správaní je žena a to vám pomôže pri akejkoľvek spoločenskej situácii, v ktorej sa ocitnete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame