fbpx

Košele tak, ako ich nepoznáte.

Vedeli ste, že ...

V 21. storočí sú košele neodmysliteľnou súčasťou tak pánskych ako aj dámskych šatníkov. U pánov je košeľa súčasť oblečenia pri nosení obleku alebo saka. Dámy siahajú po košeliach keď chcú pôsobiť seriózne. Košeľa vyvoláva pocit formálnosti avšak u dám sa stala praktickou na nosenie aj pri menej formálnych príležitostiach.

Do 18. storočia boli pánske košele bez zapínania, bez goliera, pripomínali skôr X-size tričko a nosili sa výhradne ako spodný odev. Z tohto obdobia čerpá etiketa, že pán si v spoločnosti neskladá sako, nakoľko by to znamenalo, že je v spodnom prádle.

Košele, ako ich poznáme dnes

Košele so zapínaním a golierom prišli do módy až v 19. storočí. Šili ich výhradne krajčíri na mieru. Boli bielej farby a mali stojaté goliere. Biela košeľa bola výsadou bohatých pánov. Stojaté goliere sa zmenili na ležaté niekedy v 30-tych rokoch 20. storočia. Dnes sa stojaté goliere podľa spoločenskej etikety obliekajú len do fraku alebo smokingu.

Pánska košeľa biela

Počas rastúcej priemyselnej revolúcie v Amerike gentlemani nosili obleky a biele košele. Bol to znak príslušnosti k vyššej spoločenskej vrstve a robotníci nosili košele farebné, kvôli maskovaniu čistoty košele. Z tohto obdobia pochádza tiež pomenovanie, ktoré sa dodnes používa „white collar“, čiže biele goliere – sú pomenovaní ľudia pracujúci v kanceláriách a „blue collar“ – robotníci.

Približne koncom 19. storočia prišli do módy prúžkované košele. Podľa prúžkov na bielej košeli ste spoznali mestského obchodníka. Obchodníci sa pohybovali zo stretnutia na stretnutie a prúžky prakticky maskovali na košeli možné nečistoty. Ponuka farieb, vzorov a rôznych materiálov expandovala po roku 1930.  Začiatkom 20. storočia prišla sériová produkcia košieľ hlavne z Anglicka. Angličania boli priekopníkmi v tomto smere.

Odhalenie tajomstva košieľ

Na záver stojí za to spomenúť zaujímavosť v spojitosti s nosením košele. Páni majú zapínanie na pravej strane a dámy majú gombíky na ľavej strane. Nevedeli ste to? Pozrite sa na svoju košeľu. Tento zvyk má niekoľko vysvetlení. Prvá zmienka gombíkov v Európe bola zaznamenaná počas Veľkej Moravy v 9. storočí nášho letopočtu. Kedysi dávno sa vyrábali gombíky z perál a iných vzácnych surovín. Práve bohaté viktoriánske dámy obľubovali nosenie oblečenia so zapínaním na gombíky. Spoločenským pravidlom v týchto časoch bolo obliekanie s pomocou slúžok. A keďže pravákov je viac, boli gombíky na dámskych odevoch umiestnené vľavo, aby to bolo pre oproti stojace slúžky praktické.
U pánov je dôvod, mať gombíky na pravej strane jednoduchší. Rovnako tak pramení tento zvyk z histórie. V prípade boja, kedy muž držal zbraň v pravej ruke, bolo pre neho jednoduchšie rozopnutie kabáta tou ľavou, keďže dierky boli umiestnené na ľavej strane. Neskôr sa tento zvyk preniesol aj na ostatné časti mužského odevu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame