fbpx

Ste prekvalifikovaná!

Zmena práce

Máte za sebou viac ako dvadsaťročnú prax, dobré vzdelanie, desiatky certifikátov a školení a na vašej poslednej pozícii ste patrili do stredného alebo vyššieho manažmentu? Áno, hovorím práve k vám 🙂 Zabudla som ešte uviesť, že váš vek je okolo 40 roku života, dobre vyzeráte a možno zvažujete, že by ste chceli pracovať v inej oblasti, ako v tej, ktorej ste sa venovali posledných dvadsať rokov. Cítite, že chcete svetu dať viac a robiť to, čo váš život bude robiť plnohodnotnejším. Krásna predstava, absolútny súhlas s vašim rozhodnutím a rešpekt.

Má to jeden háčik. Výsledky vašich pokusov posunúť svoj život do inej pracovnej úrovne končia neúspešne a odpoveď, ktorú dostávate je: „ste pre nás prekvalifikovaná“.

Poďme si o tom povedať viac, čo znamená, keď príde odpoveď – „ste prekvalifikovaná“.
  1. Akceptujme tento termín, ako slušné odmietnutie. Buďme vďačné za takúto odpoveď, je to prejav úcty k našim úspechom a životnej púti, ktorú máme za sebou.
  2. Toto vyjadrenie v preklade tiež znamená – „ste drahá“. Teda očakáva sa, že už poznáte svoju cenu a ste absolútne zorientovaná v platových možnostiach. Počítate s manažérskymi služobnými benefitmi, ako vzdelávanie, auto a päťciferné ročné bonusy.
  3. Máte vlastný názor a nebojíte sa ho prezentovať. Nazeráte na svet cez fakty, dokážete delegovať, vychovávať nástupníkov, time management je zvládnutou časťou vášho života a výsledky, ktoré doručujete sú postavené na racionálnych faktoch, za ktorými si stojíte.
  4. Máte odvahu nesúhlasiť s vedením. Poznáte tie situácie, kedy sedíte na strategických meetingoch s vedením a vy čakáte na vhodnú chvíľu, kedy povedať, že vy to vidíte inak? Je to o to komplikovanejšie, keď v miestnosti sedia prevažne muži. Vtedy nastáva tá Shakespearovská chvíľa „Byť či Nebyť“.
  5. Na záver stojí za to spomenúť ešte syndróm strachu, ktorý pramení z ega vášho budúceho nadriadeného – čo ak vaše ambície a zručnosti budú vyššie a lepšie, ako tie jeho. V tej chvíli nezáleží na vašej motivácii, ale na postoji a sebadôvere človeka, s ktorým by ste mali spolupracovať. On si vás vyhodnotí podľa toho, ako by konal on, keby bol vo vašej pozícii.
TIP: Ako sa zbaviť nálepky – „prekvalifikovaná“ a neuveriť vzorcu, do ktorého vás opakovane chcú dostať?

Zostaňte sama sebou a nesnažte sa zapáčiť, pretvarovať alebo pristať na hru menejcennej za cenu krutú, že si vedome vytvoríte vlastnú nespokojnosť. Verte svojej vízii a predstave o svojom budúcom smerovaní. Nezľavujte zo svojich nárokov a hľadajte iné možnosti, iných ľudí a iné príležitosti, kde sa budete môcť v plnej svojej sile realizovať a posunúť svoj život do vysnívanej úrovne. Držte sa svojej vízie, dvere sa otvoria a vy sa budete s odstupom času už len usmievať nad termínom – „ste prekvalifikovaná“. Bude to už len vyblednutá spomienka, avšak dôležitý míľnik, kedy ste si skutočne uvedomili svoju cenu. Posuňte svoj život do úrovne, ktorá sa vám páči a získajte opäť rovnováhu v živote. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame