fbpx

V čom dokáže prekvapiť životopis personalistu?

Zmena práce

Personalista, recruiter, kariérny poradca je človek, ktorému denne prechádzajú životopisy rukami. V jednom z mojich článkov som uviedla, že podľa mňa je „životopis vyššou verziu rodného listu“. Stojím si za týmto tvrdením, lebo váš životopis je vaša prezentácia. Je to dokument, ktorý vás sprevádza od ukončenia vášho prvého vyššieho vzdelania. Zachytáva všetky vaše pracovné pozície, zručnosti, kvalifikáciu, referencie a vašu podobu na fotografii. Ak je tomu tak, mal by spĺňať kritériá 21. storočia a jeho obsah by nemal prekvapovať personalistov. Profesionálny životopis by vám mal otvárať dvere na pracovné stretnutia, či už sa uchádzate o pozíciu kuchára, asistentky, špecialistu alebo manažéra.

Poďme sa pozrieť na to, čo stále prekvapuje personalistov?

1. Kontaktné údaje

Mailová adresa Zajačik25@gmail.com nie je vhodný mailový kontakt. Čo myslíte, čo napadne personalistu, keď vo vašich spojeniach máte uvedený tento typ emailu? To isté platí aj pre kontakty janluka555@gmail.com, nesmely@azet.sk, ja.noaco@yahoo.com, odvážna.levica@centrum.sk a podobne. Vytvorenie mailového kontaktu je minútová záležitosť. Pre životopis je vhodné mať email s vašim menom a priezviskom. Na providerovi nezáleží. Napríklad: andrea.cervena@gmail.com, peternovotny@centrum.sk a podobne. Ak ho ešte nemáte, vytvorte si ho pre účel vašej profesionálnej komunikácie.

2. Záľuby

„Rada behám, pracujem v záhrade a trávim čas s deťmi.“ Sú informácie, ktoré na profesionálny životopis nepatria. Nesúvisia nijako ani s vašou kvalifikáciou, zručnosťami, či potenciálom. Pokiaľ sa zúčastníte pohovoru, bude prebiehať v príjemnom duchu a pohovorujúci sa vás na záver opýta napríklad: „Ako dobíjate energiu vo voľnom čase?“, vtedy je namieste hovoriť o záľubách. Obvykle ale k tejto otázke ani nedochádza.

3. Pohlavie žena/muž, slovenský jazyk

V našom zemepisnom pásme v priezvisku ženského rodu uvádzame koncovku „ová“, „vá“, a preto už z priezviska vyplýva, že sa jedná o ženu. Zároveň, neoddeliteľnou súčasťou každého životopisu má byť profesionálna fotografia, z ktorej je zrejmé, či sa jedná o muža alebo ženu. Preto sa pohlavie neuvádza. Ak ste sa narodili na Slovensku, váš životopis je v slovenskom jazyku do časti „jazykové zručnosti“ znalosť slovenského jazyka neuvádzate. Ak ste sa narodili napríklad v Bulharsku a váš materinský jazyk je bulharský, vtedy ho uvediete s prívlastkom materinský jazyk a zároveň uvediete stupeň znalosti slovenského jazyka.

4. Písomná a telefonická komunikácia s klientmi

Pokiaľ je vaša pracovná doména práca s klientmi, neuvádzajte, že s nimi komunikujete písomne aj telefonicky. To je samozrejmosť. Napíšte skôr o tom, či ste v styku s klientom na „front office – predajnom mieste“, „back office – na nejakom oddelení“, či v aute „reprezentant – obchodný zástupca“. Zároveň, či pracujete s internými alebo externými klientmi. Či máte zverené vlastné portfólio klientov, o ktoré sa staráte a robíte „onboarding“. Či je vaša práca zameraná aj na akvizíciu a možno aj vyšpecifikujte „na aký typ akvizície ste expert“? Tieto a ďalšie informácie sú dôležité.

5. Vlastnosti: V kolektíve obľúbená, spoločenská.

Rozumiem tomu, že keď nám ide o nové zamestnanie, už ani nevieme, ako dať tým neznámym ľuďom vedieť, že sme príjemná a milá osoba. V kolektíve obľúbená sa dá napísať aj inak, napríklad takto: Vďaka mojej empatii, tvorím kvalitné medziľudské vzťahy. Kolegovia na mne oceňujú, že som im nápomocná pri riešení tímových úloh. Záleží mi na každom jednom členovi môjho tímu a podobne. Ono na pohovore to „profík“ z vás vycíti, či viete alebo neviete príjemne komunikovať a či by vás chcel mať vo firme.

6. ŠTYRI strany životopisu – od slova do slova opísaná pracovná náplň zo zmluvy

Tri, štyri, päť…. strán životopisu nikto čítať nebude. Iba o sebe dávate týmto množstvom informácií najavo nasledovné: nevie vypichnúť podstatu, fluktuant (časté striedanie pozícií),  nevie byť konkrétna/y, zahmlieva, „obkecáva“. Podstata o každom sa dá vystihnúť na 2 strany. U kandidátov, ktorí disponujú množstvom certifikátov, licencií, oprávnení, či majú za sebou významné projekty a referenčné firmy si môžu dovoliť TRI strany.

7. Kurz horolezectva, varenia, paličkovania

Ak sa uchádzate na pozíciu IT špecialistu, office managera, či teamleadera a kurzy, ktoré ste absolvovali nesúvisia s danou pozíciou, je zbytočné ich tam uvádzať. To isté platí aj pre fotografiu. Ak sa neuchádzate o miesto inštruktora pre horolezectvo ale produktového špecialistu, fotografia by nemala byť niekde na vrchole, ktorý ste zdolali. Toto naozaj dokáže zaskočiť.

8. Selfie fotografia

Na záver som si nechala fotografiu. Videla som vo svojej celoživotnej kariére toľko bizarných fotografií, že stále dúfam, že už ma nič nezaskočí. V tomto sa pravidelne mýlim.
Prosím vás: fotografie z kúpeľne, pláže, hotelovej haly, svadby, krstín, plesu, záhrady, stanovačky, turistiky, maturity, promócií na životopis NEPATRIA! Je to vaša jediná vizuálna vizitka na životopise. Investujte pre tento účel do aktuálnej, vhodnej fotky v prostredí, v ktorom sa o prácu uchádzate. Administratívni pracovníci v kancelárskom prostredí, zdravotníci v zdravotníckom prostredí, inštruktori v prostredí, ktoré učia, manažéri v halách, kanceláriách a keď vám dôjde fantázia, tak pri bielej stene v adekvátnom oblečení. Ideálne od profesionála a v žiadnom prípade nie selfie!

Ako v dobrom prekvapiť životopisom personalistu a dostať pozvanie na interview?

Dajte si posúdiť svoj aktuálny životopis odborníkovi na kariérne poradenstvo. Dôvodom je strata vašej objektivity nad faktami, ktoré tam máte uvedené. Odborník vám dá nestrannú spätnú väzbu a buď si na jej základe spravíte drobné úpravy sami, alebo si ho dáte vypracovať komplet. Ja odporúčam: „nemašličkovať, nezahlcovať životopis zbytočnosťami a trvám na zrozumiteľnosti“. Váš životopis má pár sekúnd na to, aby zaujal a tak do 3 minút, aby čítajúci pochopil v pár bodoch, kto ste a rozhodol sa, či vás pozve alebo nie.

Pokiaľ ste sa našli v riadkoch vyššie a nedosahujete úspech v pozvaniach na pohovoroch, napíšte mi TU alebo na biznismentoring@evasnircova.sk. Rada sa vás ujmem a spravím vám profesionálnu prezentáciu.

Nie je možné pridávať komentáre.

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame