V 21. storočí sú košele neodmysliteľnou súčasťou tak pánskych ako aj dámskych šatníkov. U pánov je košeľa súčasť oblečenia pri nosení obleku alebo saka. Dámy siahajú po košeliach keď chcú pôsobiť seriózne. Košeľa vyvoláva pocit formálnosti avšak u dám sa stala praktickou na nosenie aj pri menej formálnych príležitostiach.
Do 18. storočia boli pánske košele bez zapínania, bez goliera, pripomínali skôr X-size tričko a nosili sa výhradne ako spodný odev. Z tohto obdobia čerpá etiketa, že pán si v spoločnosti neskladá sako, nakoľko by to znamenalo, že je v spodnom prádle.
Košele, ako ich poznáme dnes
Košele so zapínaním a golierom prišli do módy až v 19. storočí. Šili ich výhradne krajčíri na mieru. Boli bielej farby a mali stojaté goliere. Biela košeľa bola výsadou bohatých pánov. Stojaté goliere sa zmenili na ležaté niekedy v 30-tych rokoch 20. storočia. Dnes sa stojaté goliere podľa spoločenskej etikety obliekajú len do fraku alebo smokingu.
Počas rastúcej priemyselnej revolúcie v Amerike gentlemani nosili obleky a biele košele. Bol to znak príslušnosti k vyššej spoločenskej vrstve a robotníci nosili košele farebné, kvôli maskovaniu čistoty košele. Z tohto obdobia pochádza tiež pomenovanie, ktoré sa dodnes používa „white collar“, čiže biele goliere – sú pomenovaní ľudia pracujúci v kanceláriách a „blue collar“ – robotníci.
Približne koncom 19. storočia prišli do módy prúžkované košele. Podľa prúžkov na bielej košeli ste spoznali mestského obchodníka. Obchodníci sa pohybovali zo stretnutia na stretnutie a prúžky prakticky maskovali na košeli možné nečistoty. Ponuka farieb, vzorov a rôznych materiálov expandovala po roku 1930. Začiatkom 20. storočia prišla sériová produkcia košieľ hlavne z Anglicka. Angličania boli priekopníkmi v tomto smere.
Odhalenie tajomstva košieľ
Na záver stojí za to spomenúť zaujímavosť v spojitosti s nosením košele. Páni majú zapínanie na pravej strane a dámy majú gombíky na ľavej strane. Nevedeli ste to? Pozrite sa na svoju košeľu. Tento zvyk má niekoľko vysvetlení. Prvá zmienka gombíkov v Európe bola zaznamenaná počas Veľkej Moravy v 9. storočí nášho letopočtu. Kedysi dávno sa vyrábali gombíky z perál a iných vzácnych surovín. Práve bohaté viktoriánske dámy obľubovali nosenie oblečenia so zapínaním na gombíky. Spoločenským pravidlom v týchto časoch bolo obliekanie s pomocou slúžok. A keďže pravákov je viac, boli gombíky na dámskych odevoch umiestnené vľavo, aby to bolo pre oproti stojace slúžky praktické.
U pánov je dôvod, mať gombíky na pravej strane jednoduchší. Rovnako tak pramení tento zvyk z histórie. V prípade boja, kedy muž držal zbraň v pravej ruke, bolo pre neho jednoduchšie rozopnutie kabáta tou ľavou, keďže dierky boli umiestnené na ľavej strane. Neskôr sa tento zvyk preniesol aj na ostatné časti mužského odevu.