fbpx

Vysoké podpätky – symbol aristokracie, vznešenosti a módy.

Vedeli ste, že ...

Vysoké podpätky patrili v dávnej histórii mužom vyšších spoločenských tried a nakoniec im ich ženy vzali. Boli silným symbolom, ba až spoločenským certifikátom na kráľovskom dvore Ľudovíta XIV. Tento parádnik kráľ Slnko meral totiž iba 163 centimetrov a pomáhal si 10 centimetrovými podpätkami na topánkach, výhradne červenej farby. Svojim ediktom nielenže zakázal nosiť vysoké podpätky všetkým vo Francúzsku, kto nepatril ku kráľovskému dvoru, ale rovnako si vyhradil, že nikto nemohol nosiť vyššie podpätky ako on sám.

Skutočné topánky na vysokých podpätkoch boli importom do Európy vďaka perskému ťaženiu. Členovia perského jazdectva ich používali pri jazdení na koňoch. Keď v nich zapreli nohy do strmeňov, mali omnoho pevnejší postoj pri mierení šípom.  Po tom, ako európsky aristokrati koncom 16. storočia videli ako mal perský šach obuté topánky na vysokých podpätkoch zostali očarení. Topánky na vysokých podpätkoch boli teda v minulosti symbolom nadradenosti, povýšeneckosti, nič nerobenia. Ich nosenie vzbudzovalo mužnosť, silu a spoločenský status.

Ženy si definitívne vzali maskulínny symbol nosenia vysokých podpätkov iba pre seba.

S istotou môžeme povedať, že v 30. rokoch 17. storočia si ženy začali na krátko strihať vlasy, začali fajčiť na verejnosti a obliekať si mužské čiapky. A niekedy okolo roku 1740 si ženy definitívne vzali tento maskulínny symbol nosenia vysokých podpätkov iba pre seba. Muži tak o svoje výhradné právo na vysoké podpätky prišli.

Topánky na vysokých podpätkoch sú iné než tie ostatné. Sú orieškom: raz sú kritizované ako sexistický symbol, na druhej strane sú vyzdvihované ako symbol autority a nadradenosti. Inšpirovali mnohých módnych návrhárov a napísalo sa o nich veľa sofistikovaných článkov, čo by baleríny alebo tenisky nikdy nedokázali.

Aj vy patríte k hrdým nositeľkám topánok na vysokom podpätku a pýšite sa osobnou zbierkou vyberaných kúskov rôznych tvarov a farieb. Úplne vám rozumiem. Chodidlo v takýchto topánkach má iný sklon. Priehlavok je v tvare oblúku a pôsobí arisokraticky a vznešene. Keď žena kráča vo vysokých podpätkoch, skracuje krok a jej chôdza vyzerá rýchlejšia, avšak málo stabilná, čo pobáda mužov podať žene pri chôdzi svoje rameno a poskytnúť jej tak bezpečie pred možným zakopnutím. Pri ich nosení majú ženy iné držanie tela. Vťahujú brucho, vystierajú chrbát a vyrovnané ramená tak vytvárajú rám a oporu pre chrbát v krížovej oblasti. Žena vyzerá nielen vyššia, kvôli predĺženým nohám, ale aj štíhlejšia

Tak ako každá roztopaš má svoje ALE, aj táto ho má. Ženy, ktoré sú vyznavačkami nosenia topánok na vysokých podpätkoch by nemali zabúdať na regeneráciu svojich nôh. Chodidlo je totiž v nie prirodzenej polohe a hrozí riziko skracovania achylových šliach, svalových úponov v lýtku a strácanie ohybnosti prstov na nohách, kvôli ich stlačeniu v úzkych špičkách.

Starajte sa o svoje namáhané nohy pravidelnými vodnými kúpeľmi, masážami lýtok a cvičeniami prstov. Doprajte im pravidelnú pedikúru a fyzioterapiu. Vaše nohy sa vám odvďačia tým, že vás nebudú bolieť a vy budete môcť bez výčitiek dotvárať svoj bezchybný styling. Vyberajte si topánky kvalitných značiek, z kvalitných materiálov. Nepodceňujte hrúbku podrážky a výšku podpätku. Pozor na šmykľavé materiály a príliš tenučké podpätky. Iné zvolíte na spoločenskú príležitosť v interiéri a iné na nosenie do mesta.

TIP: Myslite vždy na svoje pohodlie a majte v aute alebo v kancelárii pohodlné baleríny, do ktorých sa vždy môžete prezuť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odporúčané články

Sledujte ma na Instagrame